14 C
Tirana
Tuesday, March 2, 2021
No menu items!

Konsumator kujdes! Në markete mund të gjeni kos të prishur brenda skadencës

Përballë pasigurisë ushqimore që vendi ynë ka, konsumatori duhet të jetë i kujdesshëm. Produkte ushqimore që shiten jashtë datës së skadencës, produkte për fëmijë jashtë skadencës por edhe produkte të prishura brenda skadencës. Këto janë disa nga problematikat që konsumatori has në markete e dyqanet e lagjies.

Së fundmi në qytetar ka denoncuar eksperiencën që pati me blerjen e produkteve ushqimore në një market të kryeqytetit. Sipas tij, i është shitur kos brenda datës së skadencës por jo në cilësinë e duhur për tu konsumuar. Qytetari tregon se kosin e ka blerë në fillim të muajt nëntor dhe data e skadencës së tij la qenë 26 nëntori.

Nga denoncimi kuptohet se produkti ushqimor është mbajtur jashtë kishteve të duhura frigoriferike. Kjo ka sjell prishjen e produktit duke rrezikuar edhe shëndetin e konsumatorit. Ndërkohë autoritetet duhet të jenë më vigjilente ndaj kontrolleve. Inspektorët e AKU kanë detyrimin e kontrollit të subjekteve të cilat kanë rendësi për shëndetin e qytetarëve në varësi të produkteve që shesin.

Foto të marra nga: JOQ Albania

Qendra Alert / Alert.al

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmi i fundit

Investigimi i ALERT / Nga tumoret, te sëmundjes e zemrës, veshkave e mëlçisë, si përdoret masivish vaji i palmës dhe në shumë raste i...

Nga Rudina Muça* Të pretendosh sot se në dyqanet e bulmetit mund të gjesh produkte vërtet të shëndetshme, vetëm gënjen...

Prezantohet platforma e monitorimit SETA e burimeve shtetërore në fushatën zgjedhore

Gjetjet e monitorimit mbi përdorimin e burimeve shtetërore në periudhën parazgjedhore të zhvilluar nën projektin "Forcimi i Transparencës Zgjedhore në Shqipëri" (SETA), u prezantuan...

Berxholi: Shfaqja e gripit të shpendëve H5N8, s’jemi të garantuar që nuk hyn në Shqipëri

Në një lidhje Skpye në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, prof.Kristaq Berxholi ish-drejtor i ISUV dhe mjek veterinar ka folur për njoftimin...

Përhapja e gripit të shpendëve, Mersini: Po afrohet në territorin tonë, masat që duhen marrë

I ftuar në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, Kujtim Mersini epidemiolog veterinar ka folur për shfaqjen e gripit të shpendëve H5N8 dhe...

Porti i Durrësit, Dogana dhe Policia rrezikojnë sigurinë ushqimore, skaneri “çmendet” dhe nxjerr akullin për drogë / Foto-Video

Një skandal i vërtetë me sigurinë ushqimore ka ndodhur një ditë më parë në Portin e Durrësit, ku autoritetet portuale dhe doganore kanë hapur...

More Articles Like This

- Advertisement -