Menu

6 ushqime që janë më pak ushqyese kur i ngrohni përsëri

Kur uria “godet” në shtëpi, një amerikan mesatar hap frigoriferin, nxjerr disa ushqime të mbetura dhe i vendos në mikrovalë. Kjo është një hile për t’i dhënë fund dëshirave tuaja, por nëse po mendoni se ushqimi ka të njëjtën vlerë ushqyese si herën e parë, mund të gaboni.

Kjo sepse disa ushqime nuk ruajnë vlerën e tyre ushqyese kur ngrohen për herë të dytë.

Sipas nutricionistes së certifikuar, Serena Poon, “Sa më shumë që të ngrohni dhe të vendosni në frigorifer ushqimin tuaj, aq më shumë shanse keni për rritjen e baktereve dhe humbjen e lëndëve ushqyese, aromës dhe strukturës”. Megjithëse shumë ushqime humbasin disa nga lëndët ushqyese kur gatuhen herën e parë, ngrohjet shtesë vetëm dobësojnë më tej praninë e lëndëve ushqyese.

Abigail Phillips, një dietologe e regjistruar në Children’s Hospital & Medical Center në Omaha, Nebraska, vëren se rreziqet e ngrohjes së ushqimeve varen nga përbërja e tyre. “Në përgjithësi, ndryshimi më i madh është humbja e vitaminave të tretshme në ujë,” shpjegoi ajo. “Vitamina C dhe vitaminat B janë veçanërisht të ndjeshme ndaj nxehtësisë, kështu që ngrohja pas gatimit mund të rrisë humbjet.”

Cila është e gjitha për të thënë: Nëse mund të gatuani ushqim të freskët për çdo vakt, më shumë energji për ju. Nëse nuk mundeni, ngrohja e ushqimeve te mbetura mund të jetë më mirë sesa opsionet e ushqimet “takeover”. Thjesht mbani në mend se gjashtë ushqimet e mëposhtme mund të mos jenë aq të shëndetshme për herë të dytë.

  1. Brokoli

Studimet kanë vërtetuar se perimet që përmbajnë vitamina të tretshme në ujë si vitamina C në të vërtetë humbin një pjesë të vlerës së tyre ushqyese kur gatuhen. Brokoli bie plotësisht në atë kategori, që përmban 132 mg vitaminë C për porcion, e cila është shumë më e madhe se sasia juaj e rekomanduar ditore. Por perimet jeshile gjithashtu vuajnë nga humbja e folateve kur nxehen përsëri. “Folati ndihmon trupin të formojë qeliza të kuqe të shëndetshme të gjakut dhe mund të zvogëlojë rrezikun e defekteve të tubit nervor tek foshnjat e palindura”, shpjegoi Phillips. “Folati është gjithashtu shumë i ndjeshëm ndaj nxehtësisë dhe mund të shkatërrohet me ngrohje.”

  1. Patatet

Një patate e gatuar në cilëndo mënyrë është gjithmonë e shijshme – edhe kur nxehet përsëri. Por zhardhoku është gjithashtu i pasur me vitaminë C, e cila mund t’ju befasojë. Sipas studimeve, një patate (e bardhë ose e kuqe) siguron rreth 27 mg vitaminë C (45% të vlerës së kërkuar ditore), duke e cilësuar atë si një “burim të shkëlqyeshëm” të vitaminës. (Në krahasim, patatet e ëmbla përmbajnë rreth 3.2 mg vitaminë C, e cila arrin në 5% të vlerës së kërkuar ditore.) Pra, ashtu si brokoli, ju do të humbni pak nga fuqia ushqyese e një patateje kur ta gatuani atë.

  1. Vezë të gatuara

Vezët e ziera fort janë një nga ushqimet e pakta që në të vërtetë kanë shije mjaft të mirë pa u ngrohur përsëri. Ne e kuptojmë që disa njerëz preferojnë që ushqimi i tyre të jetë i ngrohtë, por vezët me të vërtetë nuk duhet të jenë pjesë e kësaj praktike. Së pari, mikrovalimi i një veze të zier fort mund të çojë në një shpërthim të rrezikshëm, prandaj sigurisht qëndroni larg kësaj. Por së dyti, sipas një studimi të fundit, “gatimi i brendshëm tentonte të zvogëlojë aktivitetin antioksidues të vezëve”, pa marrë parasysh se cili lloj metode gatimi ishte përdorur (vlimi, skuqja, pjekja). Prandaj, rrjedh se, ngrohja e ngrohtë e ushqimit ka të ngjarë të përbëjë atë efekt.

Vezët e ziera janë një nga ushqimet e pakta që në të vërtetë kanë shije mjaft të mirë pa u ngrohur përsëri. Ne e kuptojmë që disa njerëz preferojnë që ushqimi i tyre të jetë i ngrohtë, por vezët me të vërtetë nuk duhet të jenë pjesë e kësaj praktike. Së pari, mikrovalimi i një veze të zier mund të çojë në një shpërthim të rrezikshëm, prandaj sigurisht qëndroni larg kësaj. Por së dyti, sipas një studimi të fundit, “gatimi shtepiak tentonte të zvogëlojë aktivitetin antioksidues të vezëve”, pa marrë parasysh se cila lloj metode gatimi ishte përdorur (vlimi, skuqja, pjekja). Prandaj, rrjedh se, ngrohja persëri e ushqimit ka të ngjarë të përbëjë atë efekt.

Nëse po pyesni se çfarë lloj antioksidantësh gjenden në vezë, të verdhat në të vërtetë përmbajnë dy antioksidantë shumë të rëndësishëm për shëndetin e syve tuaj – luteinë dhe zeaksantinë, të cilat mbrojnë sytë nga rrezet e dëmshme të diellit dhe zvogëlojnë ndjeshëm rrezikun e degjenerimit makular dhe kataraktit.

  1. Vajrat bimorë

Ka disa gjëra që duhet të dini në lidhje me vajrat bimorë, një kategori produktesh që përfshijnë vaj ulliri, vaj avokado, vaj soje dhe më shumë. “Ato përmbajnë acide yndyrore të pangopura”, shpjegoi Phillips. “Kur ekspozohen ndaj nxehtësisë dhe lejohen të qetësohen shumë herë, këto yndyrna të shëndetshme për zemrën fillojnë të formojnë lidhje të ndryshme dhe mund të përkthehen në acide yndyrore, të cilat rrisin inflamacionin në trup dhe përfundimisht mund të çojnë në sëmundje të zemrës.” Një shembull për tu mbajtur në mendje: ushqimet e shpejta të Fast-Foodeve që vazhdimisht skuqin ushqimet e tyre në të njëjtin vaj, pa e ndryshuar, praktikisht po ju ofrojnë një shëndet jo të mirë.

Një shënim në lidhje me gjalpin: Megjithëse nuk është një vaj perimesh, ai është gjithashtu një yndyrë e lëngshme përbërja kimike e të cilit mund të ndryshojë me ngrohjen dhe për këtë arsye të çojë në prodhimin e yndyrnave trans. Pra, nëse jeni duke përdorur gjalpë për të skuqur ushqimin tuaj, sigurohuni që të jetë i freskët.

  1. Peshku

Nëse hani peshk për të kompensuar aneminë ose mungesën e B6, ki kujdes. Peshku (posaçërisht toni i verdhë dhe salmoni i kuq) përmban piridoksinë (e njohur edhe si B6), e cila përdoret për të trajtuar një lloj të caktuar të anemisë dhe mungesave të B6. Por piridoksina është shumë e ndjeshme ndaj nxehtësisë, dhe kur peshku humbet përmbajtjen e tij të ujit gjatë ri-ngrohjes, piridoksina del më tej nga peshku.

  1. Perimet që përmbajnë shumë nitrate

Perimet si selino, panxhari, karota dhe çdo lloj tjetër me gjethe jeshile në të vërtetë janë shumë të larta në nitrate, kimikate që janë njekohësisht të dobishme dhe të rrezikshme për shëndetin tonë. “Gatimi i ushqimeve me nitrate në nxehtësi të lartë mund t’i kthejë ato në nitrosamina, të cilat janë kancerogjene të njohura”, shpjegoi Poon. Prandaj, rrjedh se, ngrohja e perimeve duhet të bëhet me shumë kujdes. “Hani këto ushqime të gjalla ose gatuajini ato vetëm një herë në një nivel mesatar,” këshilloi Poon.

Disa vjet më parë, Këshilli Evropian i Informacionit të Ushqimit lëshoi një paralajmërim kundër rreziqeve të mundshme të ngrohjes së spinaqit. Këshilli argumentoi që, megjithëse përqendrimet e larta të nitrateve që mund të gjenden në spinaq dhe perime të tjera me gjethe nuk janë të rrezikshme më vete, ato mund të shndërrohen në nitrite kancerogjene dhe nitrosamina kur të nxehen përsëri. Megjithatë, ekzistojnë mënyra për ta kundërshtuar problemin – duke perveluar së pari perimet, një proces gatimi që lejon heqjen e disa nitrateve.

Burimi : huffpost.com

Qendra Alert – Alert.al 

Postime të ngjashme

LINI NJË KOMENT

Make sure you enter the(*) required information where indicated. HTML code is not allowed