Menu

Botanistët: Specat janë fruta

Jemi duke iu paraqitur pyetjen tonë të ditës: A janë specat fruta, apo bëjnë pjesë në familjen e perimeve? Nëse thoni, ‘Të dyja!’, Urime – jeni fitues të këtij raundi. Nëse jeni thjesht të hutuar, na lejoni të japim disa shpjegime.

Me siguri keni dëgjuar se domatet dhe avokadot – janë teknikisht fruta. Në fakt, çdo botanist do t’iu tregojë se ajo që e dallon një frut nga një perime është se e para sipas përkufizimit shkencor është një pjesë e prodhimit që mbart farën. Domatet kanë një tufë farash të vogla, avokadot kanë një të madhe dhe si të tilla, të dyja janë teknikisht fruta. Me këtë në mendje, është e qartë se specat, djegës apo jo, i përshtaten gjithashtu profilit të frutave. Nëse nuk na besoni, mund të konsultoheni me përkufizimin e enciklopedisë britanike për specat për të konfirmuar këtë fakt argëtues: Specat, janë një lloj fruti, që na jepet nga një bimë me lule.

Por, çfarë thonë botanistët për përkufizimin e perimeve? Nuk është se thonë shumë gjëra në fakt. Mesa duket fjala ‘perime’ është një term i përgjithshëm për bimësinë – ose për një pjesë të bimësisë- qoftë ai frut apo jo. Thënë kjo, njerëzit e zakonshëm që nuk janë botanistë, janë më shumë të interesuar për përkufizimin funksional sesa atë teknik. Kështu që në këtë mënyrë, nuk ka asgjë të keqe që nga ana funksionale specat të vazhdojnë të quhen sërish perime.

Të njëjtin problem kanë dhe bimë të tjera si ulliri, patëllxhanët, kungujt, misri dhe bizelet – duke shtuar dhe domatet dhe avokadot – të cilat teknikisht janë të gjitha fruta, por që njerëzit kanë dëshirë ti mendojnë si perime. Me fjalë të tjera, specat nuk janë vetëm.

Burimi: Yahoo Life

Qendra Alert

alert.al

Postime të ngjashme

LINI NJË KOMENT

Make sure you enter the(*) required information where indicated. HTML code is not allowed