Menu

Coca-Cola, reklamat nxjerrin në pah më pak sheqer dhe kafeinë në pijen e gazuar

Ditët e fundit, një reklamë e Coca-Cola është shfaqur në faqen e plotë të gazetave që mund të duket si një ogur i mirë. Slogani është: “Më pak sheqer. Më shumë zgjedhje”. Dy linja nga të cilat mund të mendohet se kompania ka vendosur të plotësojë nevojat ushqyese të konsumatorëve dhe të ndjekë udhëzimet për një dietë të shëndetshme, të cilat tregojnë reduktimin e sheqerit në një mënyrë të detyrueshme. Këtë e konfirmojnë edhe fjalitë e fushatës, një Coca-Cola e re në të njëjtën kohë pa sheqer dhe pa kafeinë. Teksti thotë: Që nga viti 2000 kemi pakësuar sheqerin në recetat tona, duke futur pije të reja me pak ose pa kalori dhe duke ofruar pako me racione të reduktuara. Sot në Itali 71% e portofolit tonë është e ulët ose nuk ka përmbajtje kalorie me një rritje vetëm në 2021, prej 9% krahasuar me vitin e mëparshëm.

Ka një detaj që u shpëton shumë lexuesve. Selia italiane ka një asortiment shumë të gjerë ku gjejmë 31 lloje pijesh të ëmbla, 22 prej të cilave përmbajnë më pak se 5 g/ 100 ml sheqerna të shtuara. Megjithatë, është po aq e vërtetë se pjesa më e madhe e qarkullimit të kompanisë ende rrjedh nga shitjet e Coca-Cola dhe Fanta në versionet klasike, të cilat sigurojnë shtimin e 35 gram sheqer në çdo kanaçe 33 cl. Në vitin 2021, në fakt 73.4% e shitjeve të vëllimit të Coca-Cola dhe 93.8% e Fanta ende kanë të bëjnë me versionin klasik (Burimi: Nielsen; tot. Tregtia me pakicë e Italisë, në këto të dhëna nuk konsiderohet kanali i bareve, restoranteve dhe hoteleve). Kjo do të thotë se konsumatorët vazhdojnë të pinë kryesisht pije Coca-Cola me 35 g sheqer në çdo kanaçe.

 

(IlFattoAlimentare)

Qendra Alert/Alert.al

Postime të ngjashme

LINI NJË KOMENT

Make sure you enter the(*) required information where indicated. HTML code is not allowed