Menu

E. coli në kosin organik. Lista e pacientëve të prekur rritet

Një person tjetër është konfirmuar i infektuar nga një epidemia E. Coli O157 e lidhur me kosin organik nga Pure Eire Dairy në Uashington.

Hetimet nga Departamenti i Shëndetësisë dhe Departamenti i Bujqësisë në Uashington në Washington po vazhdojne. Departamenti i shëndetit shtetëror njoftoi epideminë në 12 maj.

Që nga 24 qershori janë 17 pacientë të konfirmuar në shpërthim. Dhjetë nga pacientët janë më të rinj se 10 vjeç. Dhjetë në 17 pacientë kishin simptoma aq të forta sa u desh të pranoheshin në spitale.

Departamenti i Shëndetësisë në Uashington nuk ka bërë të ditur moshat e atyre që janë shtruar në spital.

Nga 17 pacientë të prekur nga epidemia, katër kanë zhvilluar sindromën uremike hemolitike (HUS), një lloj i dështimit të veshkave që mund të jetë fatal.

Shumica e njerëzve të sëmurë raportuan të hanin kos organik të bërë nga Pure Eire Dairy. Të dy markat PCC dhe kos i markës Pure Eire janë tërhequr nga tregu.

Rreth infeksioneve nga E. coli

Kushdo që ka zhvilluar simptoma të infeksionit E. coli duhet të kërkojë kujdes mjekësor. Kërkohen teste specifike për të diagnostikuar infeksionet, të cilat mund të imitojnë sëmundje të tjera.

Simptomat e infeksioneve të E. coli ndryshojnë për secilin person, por shpesh përfshijnë ngërçe të forta në stomak dhe diarre, e cila shpesh është e përgjakshme. Disa pacientë gjithashtu mund të kenë ethe. Shumica e pacientëve shërohen brenda pesë deri në shtatë ditë. Të tjerët mund të zhvillojnë simptoma dhe komplikime të rënda ose kërcënuese për jetën, sipas Qendrës për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC).

CDC raporton rreth 5 përqind deri në 10 përqind të atyre që janë diagnostikuar me infeksione E. coli zhvillojnë një ndërlikim potencialisht të rrezikshëm për dështimin e veshkave, i njohur si një sindromë uremike hemolitike (HUS). Simptomat e HUS përfshijnë ethe, dhimbje barku, ndjenjë shumë të lodhur, ulje të frekuencës së urinimit, mavijosje ose gjakderdhje të vogla të pashpjegueshme dhe zbehje.

Shumë njerëz me HUS shërohen brenda disa javësh, por disa vuajnë nga lëndime të përhershme ose vdekje. Kjo gjendje mund të ndodhë midis njerëzve të çdo moshe, por është më e zakonshme tek fëmijët më të vegjël se pesë vjeç për shkak të sistemit të tyre imunitar të papjekur, të moshuarit për shkak të përkeqësimit të sistemit imunitar dhe personave me sistem imunitar të dobët siç janë pacientët me kancer.

Njerëzit që përjetojnë simptoma të HUS duhet menjëherë të kërkojnë kujdes urgjent mjekësor. Njerëzit me HUS ka të ngjarë të shtrohen në spital sepse gjendja mund të shkaktojë probleme të tjera serioze dhe të vazhdueshme si hipertensioni, sëmundje kronike të veshkave, dëmtime të trurit dhe probleme neurologjike.

Burimi: Food Safety News

Qendra ALERT / Alert.al

 

Postime të ngjashme

LINI NJË KOMENT

Make sure you enter the(*) required information where indicated. HTML code is not allowed