Menu

Ferrero kalon provën në fabrikën e goditur nga Salmonella

Ferrero kaloi provën, pas shpërthimit të Salmonellës nga dhjetori i vitit 2021. Kompania mori autorizimin për prodhim në fabrikën në Arlon, nga Agjencia Federale për Sigurinë e Zinxhirit Ushqimor (FASFC) në Belgjikë.

Shpërthimi i Salmonella Typhimurium nga çokollata Kinder sëmuri më shumë se 450 njerëz. Fëmijët u prekën veçanërisht dhe shumë prej të sëmurëve u shtruan në spital. Koha që njerëzit u sëmurën ishte nga dhjetori 2021 dhe qershorit 2022.

Britania e Madhe kishte më së shumti pacientë e ndjekur nga Franca. Kishte katër raste në Kanada dhe një në Shtetet e Bashkuara. Belgjika, Zvicra, Gjermania, Irlanda, Austria, Suedia, Spanja, Norvegjia, Holanda, Luksemburgu, Italia, Danimarka dhe Republika Çeke të gjitha regjistruan infeksione si pjesë të shpërthimit.

Afati kohor për të rifilluar punën

Puna në fabrikë u pezulluan në prill, gjë që çoi në tërheqjen e produkteve të prodhuara atje. Në maj, Ferrero kërkoi të lejohej të prodhonte përsëri dhe në qershor, FASFC i njohur gjithashtu si AFSCA ose FAVV dha miratimin e kushtëzuar për rifillimin e fabrikës. Kjo periudhë prove 3-mujore përfshinte analizimin e lëndëve të para dhe çdo grupi të produkteve përpara lëshimit për t’u siguruar që ato ishin të sigurta. Investimet përfshinin zëvendësimin e disa pjesëve të pajisjeve dhe instalimin e 300 metrave të tubacionit të ri.

Grupe të reja çokollate tashmë kanë dalë në treg. Këto produkte Kinder kanë një datë përdorimi përpara datës 20 Prill 2023 ose më vonë.

“Kemi mësuar shumë gjatë kësaj periudhe dhe i kemi vënë në praktikë këto mësime shumë shpejt. Dhënia e licencës sonë të prodhimit do të thotë se fabrika jonë të prodhojë me besim dhe ne do të vazhdojmë të bëjmë gjithçka që mundemi për të parandaluar që kjo të ndodhë përsëri”-tha Ferrero në një deklaratë. (FoodSafety)

Qendra Alert/Alert.al

Postime të ngjashme

LINI NJË KOMENT

Make sure you enter the(*) required information where indicated. HTML code is not allowed