Menu

Filadelfia, produkt shumë i dashur, por a është i shëndetshëm?

Filadelfia është një produkt industrial i gatshëm për përdorim, shumë i dashur si për përgatitjen e ushqimeve të shpejta ashtu edhe për pasurimin e një recete. Më e popullarizuara është sigurisht Filadelfia e prodhuar nga Mondelēz shumëkombëshe në fabrikat në Francë dhe Gjermani. Por, nuk mungojnë produkte të ngjashme, të tilla si ato të Nonno Nanni ose Exquisa, si dhe me markat e supermarketeve. Në treg gjejmë edhe djath me shije me salmon ose barishte, me përmbajtje të reduktuar të yndyrës ose me përmbajtje të lartë proteine.

Të gjitha djathrat që kemi parë janë të bazuara në qumësht të pasterizuar, krem, aditivë që veprojnë si stabilizues dhe kripë.

Në 100 g të Filadelfias, ndryshe nga produktet ‘standarde’, ka vetëm 14 g yndyrna, e njëjta sasi gjendet në variantin e salmonit dhe në atë pa laktozë, të përgatitur me qumësht të delaktozuar. Nuk është e qartë se cilat janë ndryshimet në përmbajtjen e yndyrës, pasi përbërësit e shënuar në etiketë janë të njëjtë (përveç qumështit të delaktozuar). Ndoshta për versionet me përmbajtje të reduktuar yndyre përdoret qumësht i skremuar pjesërisht, ose një sasi më e vogël e ajkës së qumështit. Proteina Philadelphia, ‘më e liga’ e serisë, është bërë me qumësht të skremuar dhe nuk përfshin krem, por shtimin e proteinave të qumështit. Në këtë mënyrë përbërja ushqyese, me 87 kcal për 100 g, 2.5 g yndyrë dhe 11 g proteina, ndryshon ndjeshëm nga versioni origjinal.

Sa i përket trashësve, të përdorur për të siguruar përhapjen, në disa raste përdoret mielli i farës së karobit, ndërsa recetat e tjera, si shumica e versioneve të Filadelfias, përfshijnë një shtesë mjaft të diskutuar. Produkti i salmonit meriton një vëmendje të veçantë, ku peshku përfaqëson vetëm 3% dhe lista më komplekse e përbërësve gjithashtu përfshin sheqer, aroma dhe përmirësues të shijes. (IlFattoAlimentare)

Qendra Alert/Alert.al

Postime të ngjashme

LINI NJË KOMENT

Make sure you enter the(*) required information where indicated. HTML code is not allowed