Menu

Ja sa është doza e kafeinës që duhet të konsumojmë në ditë

Ekzistojnë lloje të ndryshme kafësh, si kafja shtëpiake, të cilën e përgatitni në shtëpi, espresso, nescafe etj. Shumë ekspertë theksojnë që nëse bëni pjesë tek ata njerëz të cilët pinë më shumë se 4 kafe në ditë, e teproni. Optimale janë 2-3 filxhanë. Nëse keni probleme me insomninë dhe jeni të nervozuar ka shumë mundësi që të jeni tepër të ndjeshëm ndaj kafes.

Doza e rekomanduar e kafeinës është 200-400 mg, gjë që është një filxhan apo dy në ditë. Nëse nuk pini kafe,  këshilla e ekspertëve është që edhe të mos e filloni, por nëse e pini, duhet të jeni të matur dhe të mos e teproni me kafeinë.

Postime të ngjashme

LINI NJË KOMENT

Make sure you enter the(*) required information where indicated. HTML code is not allowed