Menu

Alarmi i lopës së çmendur, Brazili eksportuesi më i madh i viçit pezullon shitjet

Brazili, eksportuesi më i madh i viçit në botë ka pezulluar shitjet në Kinë (konsiderohet klienti numër një) pasi konfirmoi dy raste të lopës së çmendur “atipike”. Pezullimi është një goditje e madhe për fermerët brazilianë pasi Kina dhe Hong Kongu blejnë më shumë se gjysmën e eksporteve të viçit brazilian.

Rastet janë identifikuar në fabrikat e vendosura në shtetet e Mato Grosso dhe Minas Gerais, specifikoi Ministria e Bujqësisë në Brazil, duke nënvizuar se ky është episodi i katërt dhe i pestë i sëmundjes “atipike” të lopës së çmendur të zbuluar në 23 vitet e fundit. Sipas raporteve nga Reuters, ministria saktësoi se sëmundja atipike e lopës së çmendur zhvillohet spontanisht dhe nuk lidhet me konsumin e ushqimit të kontaminuar. Brazili nuk ka pasur kurrë një rast klasik të sëmundjes së lopës së çmendur .

Sipas Reuters, dy incidentet u konfirmuan pasi ftuan mostrat për analiza në laboratorin e Organizatës Botërore për Shëndetin e Kafshëve (Ore) në Alberta, Kanada. Qeveria braziliane ka thënë se nuk ka rrezik për shëndetin e njerëzve apo kafshëve dhe shpreson që pezullimi të hiqet shpejt pasi është një nga sektorët më të rëndësishëm në sektorin e agro-ushqimit. (IlFattoAlimentare)

Qendra Alert/Alert.al

Postime të ngjashme

LINI NJË KOMENT

Make sure you enter the(*) required information where indicated. HTML code is not allowed