Menu

Britani, kërkohen ndryshimi i linjës së Boris Johnson kundër obezitetit

Kryeministrja e re e Mbretërisë së Bashkuar Liz Truss mund të ndryshojë programin e obezitetit të krijuar nga qeveria e mëparshme e Boris Johnson, për të provuar të ndryshojë zakonet e të ngrënit të njerëzve, për të ngrënë ushqim të pashëndetshëm. Sipas Guardian, kryeministri kërkoi të ndalohej ekspozimi i produkteve me sheqer, ëmbëlsira përpara arkave të supermarketeve, si dhe përdorimin e formulave “blej 2 dhe paguaj 1”. Paketa përfshin gjithashtu kufizimin e reklamave televizive për disa produkte para programeve kryesore. Sipas kryeministres, vendimi për ndryshimin e rregullave lidhet me ‘derregullimin’ i cili duhet të ulë barrën për bizneset dhe të ndihmojë konsumatorët të përballojnë më mirë rritjen e vazhdueshme të kostos së jetesës.

Boris Johnson vendosi ta bëjë luftën kundër ushqimeve të pasura me yndyrë, kripë ose sheqer, një prioritet personal pas pranimit të tij në ICU me Covid-19 në prill 2020. Shumica dërrmuese e njerëzve që kishin nevojë për trajtim për shpëtimin e jetës pasi u infektuan nga covid ishin obez, kanë treguar studimet.

Ndryshimet prekin edhe rregullin e kalorive të bareve, restoranteve dhe zinxhirëve të ushqimit të shpejtë. Kjo është një masë që hyri në fuqi këtë vit e cila, në synimet e qeverisë së Boris Johnson, ishte të ndihmonte klientët të zgjidhnin pjatat më me pak kalori. Rishikimi mund të ndikojë gjithashtu në taksën e sheqerit të miratuar në vitin 2018  për pijet joalkoolike. The Guardian raporton se zyrtarët nga  Zyra për Përmirësimin e Shëndetit dhe Pabarazitë  përgjegjës për hartimin e politikave për të adresuar çështjet e shëndetit publik janë shumë të hutuar për një rishikim në kontrast të hapur me politikat e qeverisë së mëparshme të udhëhequr nga e njëjta parti e Liz Truss.

(IlFattoAlimentare)

Qendra Alert/Alert .al

Postime të ngjashme

LINI NJË KOMENT

Make sure you enter the(*) required information where indicated. HTML code is not allowed