Menu

Bukëpjekësit thirrje: Buka të shitet në paketim letre, rrit sigurinë ndaj coronavirusit

“Buka duhet të shitet në paketim letre kundër epidemisë së koronavirusit”, tha Kolivar, Kryetar i Sindikatës së Punëdhënësve të Prodhuesve të Bukës.
Në deklaratën e tij për reporterin AA, Cihan Kolivar kujtoi se furrat dhe farmacitë ishin përjashtuar nga aplikacioni i qeseve të paguara të zbatuara nga Ministria e Mjedisit dhe Urbanizimit, duke theksuar se higjena ka dalë në pah përsëri kundër epidemisë së koronavirusit (Covid-19).
Duke nënvizuar se ata po mbrojnë paketimin e bukës në letër, Kolivar sqaroi se aplikimi, i cili është bërë në 2-3 rrethe më parë, aktualisht kryhet vetëm në bashkëpunim me bashkinë dhe furrtarët në Bayrampaşa. Duke deklaruar se është e detyrueshme shitja e bukës në paketim letre në furra buke brenda kufijve të rrethit, Kolviar deklaroi se komuna gjithashtu ka kontrolle në këtë drejtim.
Kolivar deklaroi se higjena doli përsëri në pah pas epidemisë së koronavirusit.
Falë paketimit të letrës, parandalohet prekja e bukës me duar dhe siguria e bukës është dyfishuar. Bukëpjekësi, i cili vesh doreza sapo buka të dalë nga furra, e vendos bukën në paketim letre. Në këtë mënyrë parandalohet prekja e bukës që nga momenti i parë në tryezë me duart e konsumatorit.

https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/firincilardan-koronaviruse-karsi-ekmekte-kagit-ambalaj-kullanilsin-cagrisi/1770165

Qendra Alert/Alert.al

 

Postime të ngjashme

LINI NJË KOMENT

Make sure you enter the(*) required information where indicated. HTML code is not allowed