Menu

Nazif Tivari sjell për herë të parë, pas 40 vjetësh, konkursin për “Degustim djathi” në Shqipëri

Cila baxho apo fabrikë prodhon djathin më të shijshëm dhe më cilësor? Ky është konkursi i veçantë që do të zhvillohet nën kujdesin e të mirënjohurit Nazif Tivari. Fabrika e qumështit “Mozzarella Italia” e drejtuar nga Ing. Nazif Tivari në Shkallnur të Durrësit, hap thirrjen për pjesëmarrje në garë. Konkursi “Degustim djathi nga prodhuesit Shqiptar 2021” do të organizohet me dt 15 Qershor tek Hotel Arragosta në Durrës.

Një konkurs që do të bëjë bashkë të gjithë prodhuesit e baxhove në Shqipëri ku do të degustojnë prodhimet e tyre të bylmetit.

“Ky konkurs është i pari që zhvillohet pas 40 vjetësh. Në 1980 është zhvilluar një aktivitet i tillë në Pogradec. Ka qenë synimi im prej vitesh për ta organizuar këtë konkurs, për çdo vit në verë. Kam marrë iniciativën, që në 70 vjetorin tim, më 15 qeshor 2021, ta zhvilloj këtë event.

Kam biseduar me edhe me prodhues nga Kosova që do të vijnë. Shumë prej tyre i kam pasur studentë”, shprehet Nazif Tivari për “Alert.a”.

Kushtet e pjesëmarrjes në konkurs

Pjesëmarrësit që do të marrin pjese në këtë konkurs duhet të regjistrohen dhe do të veprojnë si më poshtë:

  1. Pagesa simbolike e tarifës 5.000 për regjistrimin në konkurs
  2. Pagesa mund të bëhet në llogarinë bankare të fabrikës “Mozzarella Italia” ose mund ta sillni tek fabrika e qumështit “Mozzarella Italia” në Shkallnur, Durrës
  3. Të sillni 1 kg djathë nga ai qe ju prodhoni:

Psh. Djathë i bardhe fete, djathë lope, djathë dhie, djathë tip 83 lope, kaçkavall lope, kaçkavall dele, djathë për pica, mozzarella dhe nën produkte të fijezuar.

Rregullat e Konkursit:

  1. Pjesëmarresit do te vleresojnë djathin e njëri tjetrit duke i degustuar atë dhe do të vendosin pikë, përveç kësaj do të vlerësohen me pikë edhe nga një juri profesioniste
  2. Fituesi i konkursit do të shpërblehet me një çmim monetar.

Thirrja për të aplikuar në këtë konkurs do të qëndrojë e hapur deri më 31 maj 2021.

17 – 31 Maj 2021

alert.al

Postime të ngjashme

LINI NJË KOMENT

Make sure you enter the(*) required information where indicated. HTML code is not allowed