Menu

Nga mishrat e përpunuar tek salcat e gatshme, sheqeri i fshehur në ushqimin e përditshëm

Të dhënat nga Observatori, i cili analizon etiketat dhe vlerat ushqyese të një numri të madh ushqimesh, tregojnë se vitet e fundit ka patur një rënie të sheqerit në produktet e paketuara dhe një rënie në shitjet e pijeve joalkoolike me sheqer. Këto janë shenja pozitive, të cilat nxjerrin në pah sesi nevoja për të reduktuar konsumin po ndikon gradualisht si në zgjedhjet e konsumatorëve, ashtu edhe në ato të industrisë ushqimore. Megjithatë, sheqeri mbetet një përbërës themelor për një seri të tërë ushqimesh si biskotat, snacks dhe ushqimet e ëmbla, veçanërisht të dashura nga fëmijët, por jo vetëm.

Në tabletën nga çokollata me qumësht, sheqeri është rreth 50% e peshës, një bar drithëra Kinder me peshë 23 g përmban 11,5 g dhe KitKat (pesha 41 g) rreth 19 g. Burimet kryesore të sheqernave, përveç ëmbëlsirave janë edhe pijet me sheqer: një kanaçe Coca-Cola 330 ml përmban 35 g, një Fanta 39 g dhe një shishe 500 ml Gatorade, një pije e destinuar për të, plotësoni kripërat dhe vitaminat pas sportit, përmban rreth 20 g. As produkte për fëmijë: një shishe San Benedetto Baby Tea (250 ml) përmban 17 g sheqerna.

Në një sanduiç të ushqimit të shpejtë, për shembull, sheqeri është i pranishëm në bukë dhe salca; Sipas grafikut të të ushqyerit të McDonald’s, burgeri më i thjeshtë përmban rreth 6 g sheqer.

Në ushqimet industriale shpesh gjejmë pak sheqer, të treguar në shumë raste si saharozë, por edhe si shurup glukozë-fruktozë, si dekstroza apo maltodekstrina.

Shpesh gjejmë sheqer (saharozë ose dekstrozë) në proshutë ose në produkte të bazuara në mishra të përpunuara, siç është Teneroni Casa Modena. Sheqeri gjendet në shumicën e salcave të gatshme për përdorim me borzilok, arabbiata, ricotta dhe gjithashtu në salcën e mishit.

Sheqeri, si saharozë ose në një formë tjetër gjendet në sanduiçe industriale dhe në shumë zëvendësues të bukës. Një sanduiç i markës Morato peshon 48 g dhe përmban 5.3 g sheqerna. (IlFattoAlimentare)

Qendra Alert/Alert.al

Postime të ngjashme

LINI NJË KOMENT

Make sure you enter the(*) required information where indicated. HTML code is not allowed