Menu

Vaji i palmës në biskotat Saiwa Gold dhe Plasmon

Jemi njoftuar për ndryshimet në etiketimin e biskotave. Në shumë referenca vaji i lulediellit është zëvendësuar me lloje të tjera vaji: palmë, soje. Në rastin e biskotave, zëvendësimi bëhej kryesisht me vaj palme, por katërfishonte sasinë e yndyrnave të ngopura. Për shembull, në Saiwa Golds klasike, sasia shkoi nga 0.9 gram për 100 gram yndyrë të ngopur, në 4.1. Për biskotat me Plasmon, vaji i palmës ka shkuar nga 1.5 në 3.8 gram. Për fat të keq, faqet e internetit të kompanive, madje edhe faqet komerciale nuk janë përditësuar dhe ende kanë treguesin “pa vaj palme”. Ja disa nga raportet që morëm në zyrën editoriale të biskotave Oro Saiwa dhe përgjigja e kompanisë. Duke ndjekur përgjigjen në biskotat Plasmon. Pse nuk përmendet ndryshimi i përbërësve dhe në të vërtetë ekziston receta e vjetër me tryezën ushqyese nga e cila del se yndyrnat e ngopura janë një e katërta në krahasim me biskotat me vaj palme.

– Për më tepër, për sa i përket vajit të palmës nuk tregohet nëse ka një certifikim mbi respektimin e qëndrueshmërisë. Prania për alergjinë e mundshme nuk është raportuar në listën e përbërësve. (IlFattoAlimentare)

Postime të ngjashme

LINI NJË KOMENT

Make sure you enter the(*) required information where indicated. HTML code is not allowed