Menu

Vezët e Pashkëve mund të jenë të rrezikshme, por jo nga ngjyruesit

Konsumimi i vezëve të Pashkëve duhet të jetë i kujdesshëm, pasi nëse nuk janë të sigurta mund të shkaktojnë simptoma si të vjella, diarre dhe dhimbje barku

Rreziku nuk vjen nga materialet ngjyruese, sepse prodhohen për ngjyrosjen e ushqimit dhe janë të sigurta.

Problemi qëndron te koha që vezët lihen në kuzhinë/sallon për zbukurim.

Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) thotë (via People) se vezët e ziera dhe të ngjyrosura janë të rrezikshme për konsum, nëse kanë qëndruar më shumë se 2 orë jashtë frigoriferit.

Sigurisht që mund t’i konsumoni sapo të keni mbaruar me dekorimin, por një pjesë e njerëzve preferon t’i mbajë vezët në shporta.

FDA këshillon që vezët e ziera dhe të ngjyrosura, pasi ftohen, të vendosen në frigorifer. Në të kundërt, nuk duhet të konsumohen. (Anabel).

Qendra Alert/Alert.al

Postime të ngjashme

LINI NJË KOMENT

Make sure you enter the(*) required information where indicated. HTML code is not allowed