Menu

Ushqimet e Krishtlindjeve!

Janë disa ushqime që konsiderohen fatsjellëse për Krishtlindje.
Soja
Prej kohësh soja është konsideruar si simbol i pasurisë dhe prosperitetit. Legjenda i ka fillesat në librin e Gjenezës.
Mishi i derrit
I shërbyer në formë proshute ka shije të mirë dhe simbolizon bollëkun
Rrushi
Prej shumë kohës simbol i bollëkut, rrushi është konsideruar dhe si një metaforë e të mirave që kemi dhe e dëshirave të realizuara.
Shega
Në antikitet ishte simbol i fekondimit dhe përveçse për ëmbëlsirat, përdorej dhe si uthull.
Arrat
Janë ushqim tipik i periudhës së Krishtlindjeve dhe e darkave familjare. Sipas një tradite antike janë me fat për ata që duan të martohen, por nëse hahen duhen të shoqëruara me një fetë bukë.
Qendra Alert/Alert.al

Postime të ngjashme

LINI NJË KOMENT

Make sure you enter the(*) required information where indicated. HTML code is not allowed