14 C
Tirana
Sunday, September 27, 2020
No menu items!

Kriza politike në Maqedoni, filantropi Lazim Destani mbërrin në Shkup

Kriza politike politike në Maqedoninë e Veriut dhe veçanërisht mosmarrëveshjet e forcave politike shqiptare atje, duket se kanë vënë në lëvizje faktorin shqiptar në diasporë. Lazim Destani nga Tetova, filantropist dhe biznesmen i njohur dhe një nga shqiptarët më aktivë të çështjeve kombëtare në botë, duket se nuk ka ndenjur duarkryq në këtë situatë, megjithëse kjo nuk është konfirmuar zyrtarisht.

Të enjten në mbrëmje, Z.Destani ka fluturuar nga Gjermania dhe ka zbritur në Aeroportin e Shkupin me avionin e tij privat. Megjithëse nuk ka asgjë të konfirmuar, për mbërritjen e tij në Maqedoni ka hamendësime se, qëllimi është kontributi për bashkimin e faktorit politik shqiptar në Maqedoninë e Veriut dhe nxjerrjen e vendit nga kriza politike e gjithashtu edhe ekonomike, sidomos në këtë periudhë pandemie.

Avioni pivat i Lazim Destanin, te enjten ne mbremje ne Aeroportin e Shkupit

Si një figurë e respektuar në Maqedoni e në të gjitha trojet shqiptare, Z.Destani ngjall në vendlindjen e tij shpresën për të zgjidhur ngërçin e krijuar. Destani dhe ndikimi i tij, mund të jenë ura lidhëse e bashkimit të partive shqiptare.

Tryeza shqiptare ka një rëndësi të posaçme në këtë moment për të betonuar kërkesën e vullnetit shqiptarë për të patur më në fund një kryeministër të tyre dhe BDI, si fituese e zgjedhjeve po reziston me gjithë forcat që kjo të ndodhë. Por, a do t’i bashkojë Lazim Destani partitë shqiptare, kjo pritet të shihet, ndërsa java që vjen pritet të jetë me shumë zhvillime të shumta politike sidomos kur afatet për krijimin e qeverisë po rrjedhin dhe tashmë edhe ditët për mandatarin e parë kanë filluar të numërohen.

Maqedonia e Veriut pas procesit zgjedhorë ka hyrë në një fazë të ndërlikuar politike sidomos tani që po bëhen përpjekjet maksimale për formimin e një qeverie të re. Por, kjo ka dëshmuar edhe njëherë përçarjet e thella sidomos në kampin shqiptar dhe në këto momente delikate është çështja e një kryeministri të parë shqiptar që e ka çuar peshë politikën maqedonase që duan me çdo kusht që kjo mos ndodhë. Fatkeqësisht kjo po ndihmohet edhe nga partitë shqiptare. Lideri i BDI-së fituese e këtyre zgjedhjeve thirri një takim të enjten me gjithë liderët e partive parlamentare shqiptare në ditën e shënimit të Marrëveshjes Kornizë të Ohrit që i dha fund konfliktit të armatosur në Maqedoni para 19 vitesh. Por liderët e partive shqiptare, edhe pse një ditë më herët kishin shfaqur një lloj gatishmërie për një takim të tillë, ata refuzuan një ditë më vonë të vijnë në këtë tryezë shqiptare për një bashkëveprim mes shqiptarëve, që e kërkoi Ali Ahmeti.
Nuk dihet nëse kanë ndikuar takimet që liderët shqiptarë kanë patur me mandatarin Zoran Zaev të enjten dhe më herët.

Alert.al

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmi i fundit

Coronavirusi, specialisti Erion Dasho: Strukturat e shëndetësisë kanë dështuar

Në një lidhje Skype për emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, Specialisti i Shëndetit Publik Erion Dasho deklaroi...

Covid-19, eksperti Koja: Testet që kemi ne i përdor e gjithë Europa

I ftuar në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, ish-ministri i Shëndetësisë dhe eksperti i Shëndetit Publik Gjergji Koja deklaroi se kitet që...

Specialisti Erion Dasho: Skandali në Shqipëri, s’dihet prejardhja dhe marka e kiteve

Në një lidhje Skype për emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, Specialisti i Shëndetit Publik Erion Dasho ka folur për situatën e Covid-19,...

Siguria e testeve, eksperti Gjergji Koja: Kitet në ISHP janë kontrolluar dhe certifikuar

I ftuar në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, ish-ministri i Shëndetësisë dhe eksperti i Shëndetit Publik Gjergji Koja ka folur për cilësinë...

Coronavirus, fakte shpresëdhënëse për femijet dhe shkollat

Transmetimi i dobët i virusit midis fëmijëve sipas vëzhgimeve të fundit shkencore, nxjerr në pah riskun e ulët tek të vegjlit. "Fëmijët e vegjël janë...

More Articles Like This

- Advertisement -