Menu

Adoleshentët që konsumojnë kanabis rrezikohen nga skizofrenia

Sipas një studimi, adoleshentët që përdorin kanabis një herë në javë mund të përballen me rrezikun e skizofrenisë. Adoleshentët që përdorin herë pas here kanabis kanë po aq gjasa për të zhvilluar skizofreni sa duhanpirësit e përditshëm, ka pohuar studimi. Studiuesit në Karaibe shqyrtuan më shumë se 590 punime që shikonin përdorimin e kanabisit tek fëmijët e moshës 12- 18 vjeç. Ekspertët paralajmëruan se është jetike që adoleshentët të shmangin përdorimin e drogës ndërsa truri i tyre është ende në zhvillim.

Shifrat e “NHS” tregojnë se përdorimi i kanabisit tek njerëzit e moshës 16-24 vjeç është në rritje në Angli dhe Uells, me 32.6% që pranojnë se e kanë përdorur atë në 2020, krahasuar me 30.2% në 2016.

Ai vjen pasi të dhënat zbuluan se pranimi në spitalin psikiatrik në mesin e përdoruesve të kanabisit u rrit me 74% që kur droga u dekriminalizua në Skoci. Policia skoceze ndryshoi udhëzimin e saj në janar 2016, në mënyrë që kushdo që zbulohej se zotëronte kanabis mund të paralajmërohej në vend që të ndiqej penalisht. Numri i ndjekjeve penale është përgjysmuar gjatë kësaj periudhe. Vitin e kaluar, një rekord prej 1,263 pacientësh në Skoci kërkuan trajtim NHS për çrregullime psikiatrike për të cilat fajësohej kanabisi, duke përfshirë skizofreninë.

https://www.dailymail.co.uk/health/article-10467473/Teenagers-smoke-cannabis-six-times-likely-develop-schizophrenia-study-claims.html?ito=social-facebook&fbclid=IwAR1J_fXDR31en-fP1kfz9svOJej7Nq-Prr–SmRyx0ehzE3wHJ8I5OgFkmA

Qendra Alert/Alert.al

Postime të ngjashme

LINI NJË KOMENT

Make sure you enter the(*) required information where indicated. HTML code is not allowed