Menu

Biden-Johnson, takimi anglo-amerikan para G7, kryeministri: Ja çfarë biseduam

Aleanca midis SH.B.A. dhe MB duhet të njihet si “marrëdhënia e pashkatërrueshme”, i ka thënë Boris Johnson BBC, pasi u takua me Presidentin e SHBA Joe Biden për herë të parë. Ai tha se kishte bisedime “të forta” me Z. Biden, i cili ka udhëtuar në Cornwall për samitin e G7 të liderëve botërorë. Samiti fillon me vaksinat dhe ndryshimet klimatike në rendin e ditës.

Johnson këmbënguli që presidenti amerikan nuk e kishte qortuar atë për tensionet pas Brexit në Irlandën e Veriut. Sidoqoftë, Z. Biden thuhet se ka “shqetësim të thellë” mbi situatën. Kryeministri ishte duke folur me redaktoren politike të BBC-së Laura Kuenssberg, pasi u takua me Z. Biden në Gjirin Carbis, Cornwall, të enjten përpara takimit të G7.

Takimi i nivelit të lartë do të shohë udhëheqësit e Kanadasë, Francës, Gjermanisë, Italisë, Japonisë, SH.B.A.-së dhe MB-së që mblidhen personalisht për herë të parë që nga pandemia.

Përpara takimit, Z. Johnson u zotua se Mbretëria e Bashkuar do të dhurojë më shumë se 100 milionë vaksina për vendet e varfëra në vitin e ardhshëm, ndërsa Z. Biden premtoi 500 milionë doza të vaksinave Pfizer në 92 vende me të ardhura të ulëta dhe të Mesme dhe Bashkimin Afrikan.

Vendet e G7 pritet të bien dakord kolektivisht për të siguruar një miliard doza të vaksinës Covid-19 në një përpjekje për t’i dhënë fund pandemisë në 2022. Johnson i tha BBC se MB dhe SH.B.A. kishin një besim në të drejtat e njeriut, rendin ndërkombëtar të bazuar në rregulla dhe aleancën transatlantike.

Ai tha se mendonte për raportet mes dy vendeve si “një marrëdhënie të pashkatërrueshme” ose “marrëdhënie të thella dhe kuptimplota”.

“Eshtë një marrëdhënie që ka qëndruar për një kohë shumë të gjatë dhe ka qenë një pjesë e rëndësishme e paqes dhe prosperitetit si në Evropë dhe në të gjithë botën,” tha ai.

Kryeministri më parë kishte bërë të ditur se ai preferonte një term të ri për të ashtuquajturën “marrëdhënie speciale” midis MB dhe SH.B.A. pas dekadash përdorimi. Një fushë e cila mund të shkaktojë fërkime midis dy burrave është Protokolli i Irlandës së Veriut – pjesa e marrëveshjes së Brexit, që parandalon kontrollet përgjatë kufirit Irlandez.

Biden ka paralajmëruar më parë se rregullimet e reja nuk duhet të rrezikojnë marrëveshjen e arritur në 1998 që ndihmoi në përfundimin e dhjetëvjeçarëve të dhunës në Irlandën Veriore. I pyetur nëse Z. Biden kishte shprehur shqetësimet e tij, Z. Johnson tha: “Jo, presidenti nuk tha asgjë të këtij lloji.”

Kryeministri sugjeroi se mënyra se si BE po zbatonte marrëveshjen e rënë dakord ishte “tepër e rëndë” dhe tha ndërsa Britania e Madhe, SH.B.A. dhe BE donin të ruanin ekuilibrin në Irlandën e Veriut, një zgjidhje për këtë çështje nuk kishte gjasa të gjendej në ditët në vijim.

Rregullat u përcaktuan në marrëveshjen e tërheqjes së Brexit 2019, por Britania e Madhe ka kërkuar më shumë fleksibilitet.

Duke folur të enjten, Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen tha se protokolli ishte “zgjidhja e vetme” dhe duhet të zbatohej plotësisht. Dhe Presidenti francez Emmanuel Macron tha: “Unë mendoj se nuk është serioze të dëshirojmë të rishikojmë në korrik atë që kemi finalizuar pas viteve të debatit dhe punës në dhjetor. “Ne kemi një marrëveshje tregtare – është diskutuar me dhimbje për vite me radhë … nëse gjashtë muaj më vonë, ata thonë: “Ajo që kemi negociuar me ju, nuk dimë ta respektojmë”, atëherë kjo do të thotë se asgjë nuk është e respektueshme më “.

Johnson gjithashtu mbrojti vendimin e tij për të shkurtuar shpenzimet e ndihmës jashtë shtetit nga 0.7% në 0.5% të të ardhurave kombëtare, pavarësisht një premtimi manifest për të ruajtur nivelin më të lartë.

Ai gjithashtu vuri në dukje angazhimin e Mbretërisë së Bashkuar për të dhuruar 100 milion doza të tepërta vaksinash në vendet e varfëra në vitin e ardhshëm, si dhe doza të mëparshme kontribuan në Covax – skema që shpërndan vaksinat në vendet më të varfra të botës.

“Ne do të kemi një shumë kolosale të vaksinave që do të shpërndajmë – lufta kundër Covid nuk do të ishte e mundur pa përpjekjet e MB për vaksinat,” tha ai.

alert.al/

Postime të ngjashme

LINI NJË KOMENT

Make sure you enter the(*) required information where indicated. HTML code is not allowed