Menu

Cilët janë përbërësit që kalojnë në qumështin e gjirit

Disa nga përbërësit që janë përgjegjës për shijen tipike pikante, kalojnë shpejt në qumështin e gjirit, ndryshe nga ato të xhenxhefilit, specit djegës. Kjo mund të ndikojë në shijet që foshnja në gji do të zhvillojë më vonë. Qumështi i gjirit ka një përbërje që varet ndjeshëm nga ajo që ha nëna, si nga pikëpamja ushqyese, ashtu edhe nga ajo e shijes dhe erës. Dihet, për shembull, se aromat e kafesë dhe hudhrës kalojnë pjesërisht në qumësht, ndërsa peshku dhe çaji duket se nuk ndryshojnë ndjeshëm shijen e tyre.

Deri më tani pothuajse asgjë nuk dihej se si dhe në çfarë mase substancat pikante që përmbante speci djegës, xhenxhefili dhe speci u transferuan në qumësht. Për këtë arsye, studiuesit nga Universiteti i Mynihut në Gjermani kryen teste me pesë nëna për të verifikuar efektin e kerit, një komponent themelor i dietës së miliona grave në mbarë botën. Siç është raportuar në Kërkimet për të ushqyerit dhe ushqimin molekular, për të kryer studimin u analizuan komponimet e ndryshme aromatike përgjithësisht të pranishme, të cilat përfshijnë shijen që rrjedh nga kanella, sakaridet që i japin shijen e ëmbël qumështit të kokosit, shijen nga burime proteinash, kripë, përbërës acidikë dhe substanca pikante të nxjerra nga speci djegës. Më pas ata i kërkuan grave të vlerësonin shijen që kishin dhe nxirrnin qumështin pas një ore, duke u kërkuar dy prej pjesëmarrësve të jepnin mostra edhe në orët në vijim, për të verifikuar qëndrueshmërinë e përbërjeve të izoluara.

Së fundi, ata matën me spektrometrinë e masës substancat e njohura për t’i dhënë shije pikante së bashku me disa të përdorura si referencë (etanol, kafeinë dhe të tjerë ) dhe zbuloi se e vetmja që kalon në qumësht është piperina, e cila gjendet në përqendrime ndërmjet 14 dhe 57 nanogramë për litër. Substanca mbetet e matshme në qumësht edhe disa orë pas marrjes së tij. Ky i fundit, ka një sistem përshtatjeje ndaj shijeve të athëta, i përbërë nga receptorë të veçantë të quajtur Trpv1, të cilët ndjejnë gjithashtu përqendrime shumë të ulëta të molekulave dhe në këtë mënyrë kontribuojnë në formimin e shijes me një mekanizëm tolerance. (IlFattoAlimentare)

Qendra Alert/Alert.al

Postime të ngjashme

LINI NJË KOMENT

Make sure you enter the(*) required information where indicated. HTML code is not allowed