Menu

Dosja e plotë/ Ja si u përgjuan zyrtarët e Bashkisë Lushnjë dhe biznesmenët

Dosja e plotë/ Ja si u përgjuan zyrtarët e Bashkisë Lushnjë dhe biznesmenët

 

Dosja e hetimit të kryebashkiakut të Lushnjës Fatos Tushe dhe zyrtarëve të tjerë tregon nepoztizëm dhe korrupsion me tenderat publikë.

Në dosjen, të cilën alert.al e disponon, thuhet se Fatos Tushe dhe shtetasi Flamur Peqini me detyrë drejtor i Ndërmarrjes së Pasurisë Publike në bashkëpunim edhe me zyrtarë e persona të tjerë kanë favorizuar kompaninë “Euro Alb shpk” me administrator shtetasin Bujar Murati në prokurimin për rehabilitimin e kanalit ujitës të fshatit Bishqethëm dhe Bitaj, Njësia Administrative Kolonjë, me fond 28.5 milionë lekë.

Hetimi ka evidentuar se edhe pse kjo firmë është shpallur fituese dhe me të është lidhur kontrata më datë 11 nëntor 2020, ndërkohë që përfitimin dhe punimet në fakt i ka kryer biznesmeni Ibrahim Lami i “Loti SHPK”, i cili është lidhje e ngushtë e kryebashkiakut Fatos Tushe dhe Flamur Peqini.

Në dosje sqarohet se hetimi për kryebashkiakun e Lushnjes ka nisur që në datën 22 korrik 2020 pas një referimi të policisë së shtetit.

Në kallëzim policia shpjegonte fillimisht se shtetasi Flamur Peqini, drejtor në Bashkinë e Lushnjes, kryente procedura fiktive dhe korruptive me tenderat, duke përmendur si rast konkret vendosjen e shtyllave të elektrikut para zhvillimit të tenderit. Policia e ka denoncuar këtë shtetas edhe për shpërdorimin e karburantit në sektorin që drejtonte.

Ndërkaq, në një bisedë të zhvilluar mes admnistratorit të kompanisë “Avduli”, e skualifikuar padrejtësisht nga tenderi, dhe drejtorit Peqini, ai i thotë se do ta denoncojë rastin.

“Përgjegjësia bie tek ty, jo tek ata që urdhërojnë. Këtë po ta them si mik” i thotë administratori, duke nënkuptuar se urdhrat i jepte kryebashkiaku i Lushnjës.

Nënkontraktori që kryen punimet është një person i afërt me drejtorin Peqini. Ibrahim Lami i drejtohet: “O kushe ç’a bane?”. Ai e pyet se si do ta bëjnë bisedën me ëhatsapp apo si zakonisht, për t’u ruajtur nga përgjimet. Drejtori e porosit që të vazhdojë punën dhe i premton që kontratën e punimeve t’ia bëjë ashtu siç kanë rënë dakord.

Kryebashkiaku Tushe është strumbullari i të gjitha aferave dhe biznesmenët kujdesen që atij t’i rregullohet gjithçka.

Madje, në një rast del se biznesmeni-pronar i komapnisë “Loti SHPK” ka ndërhyrë në Fakultetin e Mjekësisë që vajza e kryebashkiakut Fatos Tushe të merrte një provim.

Përgjimet që vërtetojnë njohjen mes Tushes dhe Lamit

Fatos Tushe: Si u gdhive, ça po bën

Ibrahim Lami: Hë si u gdhive ti, ça bën

Fatos Tushe: Unë nuk erdha dot se fola dhe me atë dhe  e lashë javës tjetër, por unë nesër do jem në Tiranë se ka goca provimin dhe do jem atje, se më morën që në mjes këta

Ibrahim Lami: E ngjova, e ngjova, në Lushnje ishte ajo

Fatos Tushe: Ti ça bën

Ibrahim Lami: Hic o hoc ja piva një kafe me B…dhe tha bëjeni mbledhjen vetë se do flasë dhe me Fatosin

Fatos Tushe: E mirë të jetë mirë, a vajti në parlament

….Ibrahim Lajmi për provimin e vajzës së Fatos Tushes: Unë do i them bëjë dhe kafen do ta jap pastaj.

 

 

Postime të ngjashme

LINI NJË KOMENT

Make sure you enter the(*) required information where indicated. HTML code is not allowed