Menu

Mjekët pralajmërojnë personat e infektuar nga Omicron, rrezikohen nga “vrasësi i heshtur”

Mjekët në SHBA kanë paralajmëruar se personat e infektuar me Covid kanë më shumë gjasa të zhvillojnë diabetin e tipit 2. Gjendja shpesh konsiderohet si një “vrasës i heshtur”, pasi simptomat ngjajnë me një sëmundje të zakonshme, si shkuarja më shpesh në tualet ose ndjenja e lodhjes.

Miliona njerëz janë infektuar me Covid në mbarë botën dhe ekspertët në Institutin e Zemrës Smidt në Cedars-Sinai thanë se njerëzit kishin më shumë gjasa të zhvillonin diabetin e tipit 2 pas infektimit me Covid.

Autori i studimit, profesor Alan Kwan, mjek kardiovaskular në Institutin e Zemrës Smidt tha: “Rezultatet tona verifikojnë se rreziku i zhvillimit të diabetit të tipit 2 pas një infeksioni Covid-19 nuk ishte vetëm një vëzhgim i hershëm, por, në fakt, një rrezik real që për fat të keq ka vazhduar gjatë epokës së Omicron.”

Shumica e njerëzve në Mbretërinë e Bashkuar tashmë janë vaksinuar kundër Covid. Prof. Kwan tha se ata që janë nuk kanë qenë infektuar kanë më pak gjasa të zhvillojnë diabetin e tipit 2.

Mjekët zbuluan se rreziku i diabetit të tipit 2 për njerëzit e pa infektuar ishte 2.7 për qind, me 74 për qind të diagnozës që ndodhte pas një infeksioni Covid. Rezultatet sugjerojnë se vaksina para infektimit të Covid mund të sigurojë mbrojtje kundër rrezikut të diabetit, tha Prof Kwan.

“Megjithëse nevojiten studime të mëtejshme për të vërtetuar këtë hipotezë, ne mbetemi të palëkundur në besimin tonë se vaksinimi Covid-19 mbetet një mjet i rëndësishëm në mbrojtjen kundër Covid-19 dhe rreziqeve ende të pasigurta që njerëzit mund të përjetojnë gjatë periudhës pas infektimit”, tha ai.

Diabeti i tipit 2 mund të çojë në komplikime të tilla si goditje në tru, lodhje dhe sëmundje të zemrës, dhe kur njerëzit diagnostikohen ata shpesh tregojnë shenja të komplikimeve, thotë Diabetes UK.

Autorja e studimit, Susan Cheng, tha se Covid mund të veprojë si një ‘përshpejtues i sëmundjeve’.

“Pra, mund të ndodhë që në vend që të diagnostikohet me diabet në moshën 65 vjeç, një person me që infektohet me Covid mund të ketë më shumë gjasa që të zhvillojë diabet në moshën 45 ose 55 vjeç”, shtoi Cheng.

Në Mbretërinë e Bashkuar rreth 3.8 milionë njerëz kanë diabet, me 90 për qind të atyre me tip 2.

Diabeti i tipit 1 nënkupton që sistemi imunitar i trupit sulmon dhe shkatërron qelizat që prodhojnë insulinë.

Lloji 2 është kur trupi nuk prodhon mjaftueshëm insulinë, ose qelizat e trupit nuk reagojnë ndaj insulinës. Mjekët thanë se për shkak se diabeti mund të dëmtojë organet vitale dhe enët e gjakut, ata që e kanë atë janë më të rrezikuar nga një atak në zemër dhe goditje në tru. Prof Kwan shtoi se ndërsa mësojmë të jetojmë me Covid, duhet të mësojmë të trajtojmë kushtet që lidhen me pasojat e tij.

Urgent warning to anyone who’s had Omicron over increased risk of silent killer | The Sun

Qendra Alert/Alert.al

Postime të ngjashme

LINI NJË KOMENT

Make sure you enter the(*) required information where indicated. HTML code is not allowed