Menu

New York Times: Kolera po shpërthen në disa kontinente, të rrezikuar miliona njerëz

“New York Times” ka ngritur alarmin për përhapjen e sëmundjes së kolerës. Sipas raportimeve, një numër rekord i shpërthimeve të kolerës në mbarë globin, i nxitur nga thatësirat, përmbytjet dhe konfliktet e armatosura ka sëmurur qindra mijëra njerëz dhe ka sjellë tensione me furnizimin e vaksinave të kolerës.

Shpërthime janë raportuar në Karaibe, Afrikë, Lindjen e Mesme dhe Azinë Jugore, duke vënë në rrezik shëndetin e miliona njerëzve dhe sistemet e brishta shëndetësore dërrmuese. E patrajtuar, sëmundja, e cila zakonisht përhapet përmes ujit të kontaminuar, mund të shkaktojë vdekjen nga dehidratimi në vetëm një ditë, pasi trupi përpiqet të dëbojë një bakter virulent përmes të vjellave dhe diarresë. Kolera është zakonisht fatale në rreth 3 për qind të rasteve, por Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se ajo po vret me një shkallë të përshpejtuar në shpërthimet e fundit, edhe pse është relativisht e lehtë për t’u trajtuar. Më shpesh është fatale tek fëmijët, të cilët përparojnë me shpejtësi në sëmundje të rënda dhe dështim të organeve.

Shpërthimet e kolerës priren të ndjekin vendet me thatësira, përmbytje ku ka uri, por edhe në vendet  e luftës, pasi njerëzit humbasin aksesin në ujë të pastër dhe objekte të përshtatshme higjienike, bakteret e kolerës mund të kalojnë nëpër një popullsi. Këtë vit është parë kolera si në vendet ku është një kërcënim i njohur, ashtu edhe në vendet që nuk janë përballur me të për dekada të tëra.

“Situata është shumë shqetësuese, shumë shqetësuese”-tha Dr. Philippe Barboza, i cili drejton shqyrtimin e Organizatës Botërore të Shëndetësisë ndaj kolerës. “Na është dashur të shqetësohemi për luftën, varfërinë dhe lëvizjet e popullsisë, dhe kjo nuk ka ndryshuar. Por tani kemi ndryshimin e klimës mbi të.” Ai e quajti rastin e shpërthimeve të kolerës “një zjarr që do të vazhdojë të bëhet më i madh”.

Qendra Alert/Alert.al

Postime të ngjashme

LINI NJË KOMENT

Make sure you enter the(*) required information where indicated. HTML code is not allowed