Menu

Përplasja për tregun e lojërave të fatit, SPAK mbyll hetimin e vrasjes së ish-policit Santiago Malko

SPAK mbyll hetimet per vrasjen e Santiago Malkos, ngjarje e ndodhur më 27 gusht 2019, në rrugen Xhanfize Keko. Ngjarja ka ndodhur është pasojë e perplasjes për zotërimin e tregut të lojërave të fatit.

Hetimi

Ne dosjen e prokurorisë thuhet se grupi  kriminal i Dukëve, nga muaj maj 2019 deri në gusht të atij viti kishin paguar para për të marrë informacion se ku gjendej Martini për ta vrarë. Ata kanë marrë informacion në Spanjë, Turqi dhe Kosovë, por duke qenë se nuk ranë në gjurmët e tij, vranë Santiago Malkon qe ishte praktikisht një nga njerëzit më të afërt me biznesmenin e lojërave të fatit Martini.

Ne dosje thuhet se Blendi Teta, pak orë para se të kryente vrasjen ka zhvilluar një takim në ambjentet e paraburgimit me Dritan Dajtin. Ai e ka zhvilluar takimin duke u prezantuar si kushëri i Dajtit. Ne dy makinat që u përdoren në vrasje prokuroria ka gjetur profile gjentetike dhe më pas i ka krahasuar ato me prindërit e personave të përfshirë në këtë ngjarje. Ato kanë rezultuar të përputhshme.

Të dyshuar janë Fatmir Hyseni ( i njohur me pseudonimin Doqja) , Erlis dhe Leonard Duka, Oltion Loga, Dritan Agaj, Ervis Metani që janë akoma në kërkim. Ndërkaq, të arrestuar janë Blendi Teta dhe Ilir Selmani.

Ngjarja

Ekzekutimi me eskortë të hapur dhe në mes të njerëzve në Tiranë, i ish-efektivit të policisë së Tiranës Santiago Malko nga klani “Duka”, dyshohet se është kryer nga një killer me pagesë nga Vlora. Për të hedhur dritë mbi biografinë e Fatmir Hysenit, policia e kryeqytetit ka kërkuar të shkëmbejë informacione me policinë e Vlorës. Fatmir Hyseni ose “Doqja”, që dyshohet nga policia dhe prokuroria e Tiranës se ka qëlluar me kallashnikov drejt Malkos, besohet se është kontraktuar nga vëllezërit Erlis dhe Leonard Duka, duke u mbështetur më pas nga anëtarët e tjerë të skuadrës Oltion Loga, Dritan Agaj, Ervis Metani, Ilir Selmani dhe Bledar Teta. Ky i fundit ka qënë pjesë e vëzhgimit të Santiago Malkos. Pas krimit në ikje e sipër Teta, sipas prokurorisë ka thyer telefonin dhe kartën SIM, duke asgjësuar të dhënat dhe bisedat brendat tij. Ndërkohë nga operacioni policor për kapjen e këtyre personave është sekuestruar dhe një mjet i blinduar që përllogaritet me vlerë 700 mijë euro.Nga informacionet operative që policia e Tiranës ka mbledhur lidhur me vrasjen e Santiago Malkos ka rezulton se klani “Duka”, ose siç njihet ndryshe në Tiranë si “banda e Romëve”, ka kontraktuar Fatmir Hysenin nga Vlora pjesë e “grupit të Çamëve” për të eleminuar fizikisht, Santiago Malkon, ky i fundit shok i biznesmenit të lojrave të fatit Ervis Martinaj. Hyseni dhe Elvis Gaçaj ose “Gabeli”, ky i fundit pjesë e klanit “Duka” dyshohet se janë qitësit me automatik në drejtim të Santiago Malkos, i cili pasi është rrethuar është qëlluar për vdekje me 9 plumba në trup.

alert.al/

Postime të ngjashme

LINI NJË KOMENT

Make sure you enter the(*) required information where indicated. HTML code is not allowed