Menu

Problemet shëndetësore nga ky lloj djathi

Për disa njerëz, nuk ka asgjë si kafshimi i një djathi kremoz dhe të butë për t’ua bërë ditën më të mirë. Por sipas ekspertëve, ngrënia e disa prej këtyre djathërave të shijshëm mund të bëhet e rrezikshme për shëndetin tonë ndërsa rritemi.

Një postim i fundit në internet për Klinikën Mayo përshkruan llojet e djathërave, kryesisht të butë dhe të pjekur nga myku, që janë të rrezikshëm për njerëzit me sistem imunitar më të dobët.

Kjo do të thotë se shumica e njerëzve mbi 65 i përshtaten përshkrimit, por mund të jetë e vështirë të bësh një ndryshim kaq të madh. Dr. Tamika Sims, Drejtoreshë e Lartë për Komunikimet e Teknologjisë Ushqimore në Këshillin Ndërkombëtar të Informacionit për Ushqimin, na dha një përmbledhje se pse është e rëndësishme të shmangni ushqimet që mund të shkaktojnë probleme shëndetësore .

“Ndërsa plakemi, sistemi ynë imunitar ka tendencë të dobësohet. Kjo mund të japë përgjigje imune ndaj infeksioneve, duke përfshirë sëmundjet e shkaktuara nga ushqimi, që nuk janë aq të fuqishme sa të rriturit më të rinj e të shëndetshëm”, thotë Dr. Sims. “Organizmat infektivë jo vetëm që fshihen në ushqimet e prishura, por ato gjithashtu mund të shoqërohen me disa përpunime djathi”.

Çfarë lloje djathërash duhet të shmangin njerëzit mbi 65 vjeç?

Llojet e djathërave të cilat janë të rrezikshme për të rriturit më të vjetër të përfshijnë djathërat e butë nga qumështi i pasterizuar (të papërpunuara) si feta, sipas Sims. Këto konsiderohen “me rrezik të lartë” nga FDA pasi ato kanë më shumë gjasa të shkaktojnë një sëmundje të shkaktuar nga ushqimi. Disa prej tyre janë gjithashtu të pjekura nga myku, i cili tashmë përfshin bakteret e rrezikshme që duhen shmangur.

Por ka një mënyrë për të shijuar akoma këta djathëra të pjekur nga myku. Sipas Shërbimeve Kombëtare të Shëndetit të Mbretërisë së Bashkuar, ju mund t’i konsumoni ato në mënyrë të sigurt nëse i gatuani plotësisht. “Gatimi i plotë duhet të vrasë çdo bakter në djathë, kështu që duhet të jetë e sigurt për të ngrënë djathë të butë të pjekur nga myku”, thuhet në faqen e tyre. (Telegrafi)

Qendra Alert/Alert.al

Postime të ngjashme

LINI NJË KOMENT

Make sure you enter the(*) required information where indicated. HTML code is not allowed