Menu

Produktet e përdorimit të përditshëm që na rrezikojnë vërtetë shëndetin

Shumë nga produktet për pastrimin e shtëpisë apo për kujdesin e flokëve apo lëkurës përmbajnë substanca kancerogjene. Nëse këto produkte i përdorim herë pas here, gjasat që të ndodhë diçka janë minimale, por nëse përdoren shpesh, rreziku është i lartë.

Sigurisht, jo të gjithë kancerogjenët kanë të njëjtën forcë, ekspozimi ndaj disave është veçanërisht i dëmshëm. Dhe nëse keni kancer në familjen tuaj, rreziku mund të jetë shumë i lartë.

1. Freskuese

Nëse ka një erë të pakëndshme që vjen nga shtëpia juaj, mund të kërkoni freskuesit e ajrit. Një studim testoi 6 produkte të tilla për substanca të dëmshme. Pesë prej tyre kishin një ose më shumë kimikate kancerogjene. Ka mbi 20 komponentë të dëmshëm në një freskues ajri, i cili futet në prizë për të çliruar butësisht erën, shtatë prej tyre janë helmues.

2. Produktet e pastrimit

Produktet që përdorim për të mbajtur shtëpitë tona të pastra mund të përmbajnë substanca kancerogjene.

3. Kremrat hidratues
Hidratimi i përditshëm i lëkurës është i mirë për kujdesin e lëkurës. Shumë kremra për fytyrën përmbajnë parabenë, një kimikat kancerogjen i provuar. Ato përdoren në pluhurat e lëngëta, kremrat dhe produktet kundër plakjes. Parabenet parandalojnë rritjen e baktereve dhe kërpudhave në produkte.

4. Detergjent lavanderie

Duhet të lajmë rrobat dhe shumë detergjentë përmbajnë kimikatin 1.4 dioksan, i cili nuk gjendet vetëm në detergjentë. Gjendet në ftohësit e makinave, kozmetikën, produktet e banjës dhe madje edhe në ajrin që thithim. Studimet tregojnë se kafshët e ekspozuara ndaj këtij kimikati gjatë gjithë jetës së tyre kanë më shumë gjasa të zhvillojnë tumore.

5. Manikyri

Gratë që pëlqejnë thonjtë e lyer mund të duhet të mendojnë me kujdes se çfarë përdorin. Shumë manikyrë përmbajnë formaldehid, i cili rrit rrezikun e kancerit.

6. Qirinj aromatikë
Nëse mënyra juaj e preferuar për të hequr qafe aromat e këqija në shtëpinë tuaj është djegia e qirinjve aromatikë, mund të jetë e dëmshme për shëndetin tuaj. Disa studime tregojnë një rrezik të shtuar tek fëmijët, prindërit e të cilëve kanë përdorur ndezjen e qirinjve gjatë shtatzënisë ose ushqyerjes me gji.

Qendra Alert/Alert.al

Postime të ngjashme

LINI NJË KOMENT

Make sure you enter the(*) required information where indicated. HTML code is not allowed