Menu

Si ta dallojmë kancerin e mushkërive në kohë

Jo kruajtje, por dy sëmundje që nuk do t’i dallonit kurrë!

Kanceri i mushkërive është një nga format më agresive të kancerit dhe mjekët e quajnë gjithashtu një vrasës të heshtur, sepse shpesh nuk jep simptoma të qarta derisa të bëhet tepër vonë.

Simptomat e kancerit të mushkërive mund të lidhen me frymëmarrjen, gulçim, kollë dhe simptoma të tjera të frymëmarrjes, por ka edhe simptoma të papritura që shfaqen në shpatull ose në krah!

Ekspertët thonë se simptomat e kancerit të mushkërive janë mpirje ose dobësi në shpatull. Kjo ndodh sepse tumori, nëse është në pjesën e sipërme të mushkërive, shtyp nervat dhe enët e gjakut që të çojnë në krah.

Një tjetër simptomë është ënjtja e gishtave, kur majat e gishtave fryhen për shkak të mungesës së oksigjenit.

Nëse keni ndonjë nga këto simptoma, sigurohuni që të bisedoni me një mjek. (Telegrafi)

Qendra Alert/Alert.al

Postime të ngjashme

LINI NJË KOMENT

Make sure you enter the(*) required information where indicated. HTML code is not allowed