Menu

Si të mbrohemi nga bakteret e rrezikshme të ushqimeve

Në grupin e baktereve të rrezikshme të ushqimit hyjnë listeria, salmonela dhe Escherichia coli që mund të çojnë në sëmundje të rënda dhe në disa raste edhe vdekje. Pavarësisht trajtimit, shkalla e vdekshmërisë është e lartë. Listeria është edhe më rezistente se Salmonella dhe Escherichia coli, kështu që mund të zhvillohet edhe në temperatura më të ulëta.

Të rriturit dhe fëmijët me sistem imunitar të shëndetshëm në përgjithësi zhvillojnë simptoma të lehta, kështu që shtrimi në spital nuk kërkohet, shkruan CNN.

Por njerëzit me imunitet të dobësuar, si të moshuarit dhe pacientët me organe të transplantuara, kancer, sëmundje të veshkave, diabeti dhe HIV, mund të sëmuren rëndë, madje mund të ndodhë edhe vdekja.

Gratë shtatzëna janë veçanërisht të rrezikuara, pasi ato kanë rreth dhjetë herë më shumë gjasa të sëmuren nga listeria dhe sëmundja mund të jetë fatale për fetusin.

Ushqimet e qumështit të papërpunuar kanë 50 deri në 160 herë më shumë gjasa të përmbajnë listeria, thonë ekspertët. Përveç produkteve të qumështit, listeria mund të gjendet në mish dhe perime të papërpunuara.

Si të mbroheni?

Pastroni rregullisht sipërfaqet e frigoriferit dhe kuzhinës ku përgatitni ushqimin. Gjithashtu, mishin dhe perimet përgatisni veçmas, theksojnë ekspertët.

Temperatura në frigorifer

Frigoriferi duhet të jetë mjaft i ftohtë, temperatura duhet të jetë pesë gradë ose më e ulët, dhe ngrirja duhet të jetë zero ose më e ulët.

Qumështi i papërpunuar dhe produktet e qumështit

Ngrënia e ushqimeve të bëra me qumësht të papërpunuar është një nga mënyrat më të rrezikshme për të kontraktuar listerinë dhe bakteret e tjera të dëmshme.

Gratë shtatzëna duhet të shmangin djathin e butë si djathi i freskët, feta. Përveç nëse shkruhet në paketim se janë bërë nga qumështi i pasterizuar.

Lakër dhe perime

Lakrat duhet të zihen mirë, nuk rekomandohet të hahen të papërpunuara, sidomos jo personat me rrezikshmëri të lartë. Disa perime me gjethe si lakra jeshile, spinaqi dhe marule mund të infektohen me listeria sepse rriten më poshtë në tokë.

Perimet duhen larë gjithmonë mirë nën ujë të rrjedhshëm dhe jo duke i zhytur në lavaman, sepse bakteret mund të përhapen nga një gjethe në tjetrën.

Mish

Mos hani hot dog dhe produkte të tjera mishi nëse nuk janë gatuar ose pjekur mirë. As sallami, as salsiçet e fermentuara apo të thata nuk rekomandohen për gratë shtatzëna. (CNN)

Qendra Alert/Alert.al

Postime të ngjashme

LINI NJË KOMENT

Make sure you enter the(*) required information where indicated. HTML code is not allowed