Menu

Studimi: Përdoruesit e kanabisit, më shumë të rrezikuar nga kanceri i mushkërive

Një studim ka zbuluar se përdoruesit e marijuanës kanë më shumë gjasa të preken nga sëmundje të mushkërive sesa duhanpirësit. Një studim i ri nga Universiteti i Otavës në Kanada ka hedhur dyshime të reja mbi këto pretendime. Në gjetjet e publikuara në Shoqërinë Radiologjike të Amerikës së Veriut (RSNA), ata zbuluan se njerëzit që pinë marijuanë janë në të vërtetë në një rrezik më të lartë të zhvillimit të sëmundjeve të mushkërive në krahasim me ata që pinë duhan. Studiuesit krahasuan rezultatet e grafive të gjoksit nga 56 përdoruesi kanabisi me ato të 57 jo-duhanpirësve dhe 33 duhanpirësve.

Ata zbuluan se 3/4 e duhanpirësve të marijuanës kishin emfizemë, një sëmundje e mushkërive që shkakton vështirësi në frymëmarrje dhe gulçim krahasuar me 67% të duhanpirësve të duhanit. Ndërkohë, vetëm rreth 5% e joduhanpirësve kishin të njëjtën sëmundje. Ekipi zbuloi gjithashtu se inflamacioni i rrugëve të frymëmarrjes ishte më i zakonshëm tek duhanpirësit e barërave të këqija sesa dy grupet e tjera të kontrollit, ndërsa gjinekomastia, zmadhimi i indit të gjirit mashkullor i shkaktuar nga një çekuilibër hormonal u gjet në 38% të duhanpirësve të marihuanës, krahasuar me vetëm 11 % të duhanpirësve.

Qendra Alert/Alert.al

Postime të ngjashme

LINI NJË KOMENT

Make sure you enter the(*) required information where indicated. HTML code is not allowed