Menu

Suplementet dietike, a janë në të vërtetë të dobishme?

Suplementet dietike, vitet e fundit kanë parë një rritje të pabesueshme të shitjeve në farmaci dhe madje edhe në supermarkete. Kjo nënvizohet edhe nga një studim i Mediobanca që e përshkruan Italinë si tregun më të madh të suplementeve dietike në Evropë, me shitje që duhet të arrijnë në 5 miliardë në 2025. Një nga arsyet e suksesit të tij është se ka suplemente të dizajnuara dhe të tregtuara për të mbështetur një numër të pabesueshëm problemesh shëndetësore. Megjithatë, indikacionet e propozuara nga prodhuesit nuk përputhen gjithmonë me të vërtetën, aq sa studime të shumta shkencore vënë në dyshim efektivitetin e disa preparateve. Në portalin Epiqendrady punime shkencore për këtë temë janë evidentuar nga Instituti i Lartë i Shëndetësisë. Në buletin thuhet se megjithëse disa studime kanë treguar efekte pozitive të disa suplementeve, ende nuk ka prova të mjaftueshme për të mbështetur këtë efekt. (FoodSafety)

Qendra Alert/Alert.al

 

Postime të ngjashme

LINI NJË KOMENT

Make sure you enter the(*) required information where indicated. HTML code is not allowed