Menu

Të penduarit/ Kush janë dy skafistët Ferhat Ajdini dhe Fiqiret Seferi që fundosën nënkomisarin e Policisë

Në 21 dhjetor 2016, DIA në Bari në bashkëpunim me ushtarakët e Repartit Detar të Guardia di Finanza në Bari, sekuestronte 1.016,40 kg marijuana dhe arrestonte në flagrance, Ferhat Ajdini e Fiqiret Seferi të kapur në bordin e një mjeti lundrues që vinte nga Shqipëria.

Pikërisht këta dy persona më vonë do të ktheheshin në bashkëpunëtorët e drejtësisë, që momentalisht thuhet se janë 4 të tillë, por në fakt janë më shumë se kaq, pasi në listën e personave që kanë pranuar të tregojnë episodet e trafikimit të drogës, janë Aurel Lazaj, Mariglen Shusha, Elton Hamzai dhe Donial Drolli.

Bisedat e shumta të përgjuara, ndarja e roleve, figurat kryesore të individualizuara në personin e Mariglen Shusha e Fiqiret Seferi e Ferhat Ajdini, bëjnë të qartë ekzistencën e dy organizatave me lidhje të qëndrueshme në territorin shqiptar, vend i origjinës të shumë personave anëtarë të saj, ku krerët organizues shkojnë me rregullsi.

Nga bisedat telefonike të përgjuara nga DIA në Bari është e qartë që të hetuarit, edhe nga territori shqiptar, koordinojnë edhe japin urdhra operative anëtarëve të saj, të cilët shpesh kërkojnë edhe prezencën e tyre fizike për zgjidhjen e problemeve operative, zakonisht në lidhje me rikuperimin e shumave të lekëve me prejardhje dhënien e sasive të lëndës në detaj në zona të ndryshme të jugut të Italisë, ashtu si është treguar në çdo aktakuzë.

Vazhdimësia, për një gjatësi kohore të rëndësishme për gjithë vitin 2016, të kontakteve organizuese të qëndrueshme ndërmjet anëtarëve, sasitë shumë të mëdha të lëndës narkotike herë pas here të konfiskuar dy organizatave, kapaciteti për të ndikuar edhe në dhunë ndaj atyre që nuk plotësonin detyrimet personale ekonomike ndaj furnizuesve, bën këtë të thuhet që ekziston një prezencë kriminale tashmë e qëndrueshme në territorin italian, me baza logjistike në Bari e në provincë (Bari, Gravina e Rutigliano) të njohura dhe të besueshme për anëtarët e grupit të organizuar, ku perceptohet në mënyrë të qartë edhe ndërgjegjshmëria që veprohet brenda një grupi stabël dhe të organizuar, me subjekte që kanë role kryesore organizuese dhe subjekte të dedikuara magazinimit dhe transportimit të sasive që do të shpërndahen në gjithë jugun e Italisë.

Një nga bashkëpunëtorët e drejtësisë që ka treguar veprimet kriminale të një episodi të trafikut të drogës është, Aurel Lazaj.

Ai ka pohuar në gjykatë se për një sasi të madhe droge, por që në fakt, droga kishte kaluar me sukses nga porti i Durrësit, por u bllokua në Ancona nga Italianët.

Dëshmitari i mbrojtur ka dëshmuar në Tiranë, për trafikimin e 2.5 tonë hashash që u bllokua në Ancona fillim vitin e 2017-ës.

“…ngarkesën e fshehëm në kamionin e ngarkuar me peletë dhe e nisëm nga Porti i Durrësit. Unë nuk i njoh doganierët që bashkëpunuan, por di të them që drogën do ta priste në Gjermani Ermir Hoti”-ka treguar dëshmitari.

Ai shpjegoi se plani nuk shkoi si duhet dhe për pasojë lindën problem, për grupin.

“…kamioni u bllokua në Ankona. Nuk po arrinim ta zhbllokonim, për mungesë dokumentacioni.

Ndaj u vendos që të nisnim një kamion të dytë. Drejt Italisë u nis Demo Progonati. Me të mbërritur atje, Progonati i dorëzoi dokumentet Dhimo Korajt, i cili arriti të ndërronte targat e kamionëve për t’ju shmangur kontrollit dhe arriti ta merrte ngarkesën”-ka treguar dëshmitari.

Ai tha se pavarësisht përpjekjeve të tyre, policia italiane sërisht ka mundur ta bllokojë drogën.

“…Unë u ktheva në Shqipëri dhe anëtarët e grupit dyshuan, se i kisha tradhtuar. Më morën peng tri ditë. Më mbajtën të lidhur këmbë e duar në një fshat në Fushë Krujë…”-ka treguar Lazaj.

Pasi mundi të shpëtonte ai tentoi të zhdukej pa gjurmë, por telefonoi e tradhtoi dhe përfundoi në prangat e policisë.

Mes shumë dilemash, ai vendosi të bashkëpunonte me drejtësinë.

E për herë të parë në sallën e gjyqit, rrëfeu se që prej viti 2011, vepronte për llogari të ish oficerit të policisë Festim Lelaj, duke trafikuar drogë. “…për çdo ngarkesë që nisej nga Porti i Vlorës…, tregoi Lazaj “…paguhesha nga 400 apo 500 euro…”.

 

Postime të ngjashme

LINI NJË KOMENT

Make sure you enter the(*) required information where indicated. HTML code is not allowed