Menu

Testimi për COVID-19, pijet që mund të çojnë në një rezultat pozitiv të rremë

Testet e shpejta antigjen lejojnë njerëzit që nuk kanë simptoma të coronavirusit të shohin nëse janë të infektuar.

Një studim, i kryer nga studiuesit në Universitetin Queen Mary të Londrës, Universitetin e Oksfordit, Instituti për Studime të Avancuara, Vjenë dhe Universitetin Mjekësor të Grazit, zbuloi se testet antigjen janë 95 për qind efektive në zbulimin e COVID-19 kur përdoren në fillim të simptomave.

Një grup shkencëtarësh që studiojnë mjekësinë tropikale në Universitetin Tübingen të Gjermanisë publikuan kohët e fundit një studim në Gazetën Ndërkombëtare të Sëmundjeve Infektive, duke vënë në dukje gjithashtu efektivitetin e testit antigjen të COVID-19.

Por, ata shtuan se disa pije mund të çojnë në një test pozitiv të rremë. Ata raportuan: “Të gjitha pijet si: Coca-Cola, Coca-Cola Zero, apo Fanta ose pije energjike si Red Bull, pije alkoolike si vodka, uiski, ose raki dhe uji mineral i gazuar shkaktuan shfaqjen e një linje testimi të kuqe”. Linja e kuqe e testit tregoi një infeksion pozitiv.

Studiuesit shpjeguan shkencën që qëndron pas efektit, duke thënë se mund të jetë për shkak të “një pH të ndryshuar në këto zgjidhje, e cila mund të modulojë funksionin e antitrupave të mbuluar në vijën e provës”.

Ata shtuan se testimi bëhet më së miri në mëngjes, para çdo ushqimi ose pije dhe nën mbikëqyrje kur është e mundur. (Express.co.uk)

Qendra Alert/Alert.al

 

Postime të ngjashme

LINI NJË KOMENT

Make sure you enter the(*) required information where indicated. HTML code is not allowed