Menu

The Guardian: Gjenerata e së ardhmes 2021, futbollisti shqiptar i Shkëndijes së Tetovës mes talentëve më të mëdhenj në botë

E përditshmja britanike “The Guardian” ka publikuar hulumtimin e saj të radhës për 60 talentët më të mëdhenj që kanë lindur në vitin 2004. Hulumtimi i tyre ka të bëjë me pothuajse të gjitha vendet ku zhvillohet futbolli.

Brazili është shteti që ka më së shumti talente në këtë publikim, me katër futbollistë: Angelo (Santos), Matheus Nascimento (Botafogo), Savinho (Atlético Mineiro) dhe Vinicius Tobias (Shakhtar).

Pasojnë Spanja dhe Portugalia me nga 3 lojtarë, ndërsa në mesin e 60-të prej tyre është edhe një shqiptar. Nga Spanja si e ardhme e madhe shihet Gavi i Barcelonës.

Sa i përket shqiptarit, bëhet fjalë për Dashmir Elezi, sulmuesin e Shkëndijës së Tetovës i lindur në vitin 2004.

Ai mban fanellën me numër 9 dhe mund të luajë pothuajse njësoj mirë me të dyja këmbët edhe rolin e sulmuesit të dytë.

“I shpejtë, i shkathët, inteligjent dhe tërheqës për tu parë. Ai gjithashtu posedon teknikë të shkëlqyeshme. Elezi bëri debutimin e tij me ekipin e parë në moshën 16 vjeçare dhe po atë ditë shënoi. Ai që atëherë ka luajtur 30 ndeshje për Shkëndijën dhe ka shënuar shtatë gola dhe ka ende hapësirë ​​të madhe për përmirësim”, shkruan “The Guardian” për talentin shqiptar.

Më poshtë e gjeni listën e lojtarëve dhe klubet ku luajnë, ku nuk mungojnë një numër i madh edhe nga Ballkani.

https://www.theguardian.com/football/ng-interactive/2021/oct/07/next-generation-2021-60-of-the-best-young-talents-in-world-football

Qendra Alert – Alert.al

Postime të ngjashme

LINI NJË KOMENT

Make sure you enter the(*) required information where indicated. HTML code is not allowed