Menu

Ushqimet që nuk duhet t’i jepni foshnjes deri në muajin e nëntë

Foshnja 7-muajshe ka provuar mjaft gjëra dhe deri në muajin e 9 ha shumicën e frutave, perimeve dhe mishit.

Edhe pse është interesante të eksperimentoni me mjaft shije, mos rrezikoni, por shmangni ushqime potencialisht problematike.

Vazhdoni të kujdeseni për ushqimin dhe ndiqni me kujdes a ka foshnja juaj ndonjë lloj reagimi.

Ushqimet të cilat nuk duhet t’ua jepni foshnjave

-Djathi

Mos i jepni djathëra të buta, të papasterilizuara ose djathëra në vitin e parë të jetës për shkak të rrezikut të listerisë, të rrallë por serioz i helmimit me ushqim.

-Guacat

Këtë ushqim duhet ta shmangni deri në muajin e 9 të foshnjës sepse mund të shkaktojë alergji dhe janë shkaktari kryesor i helmimit me ushqim. Megjithatë, nëse vendosni t’ia jepni foshnjës suaj, kontrolloni a janë të freskëta dhe a janë të ziera mirë.

Qendra Alert/Alert.al

Postime të ngjashme

LINI NJË KOMENT

Make sure you enter the(*) required information where indicated. HTML code is not allowed