Menu

Yuri Kim: Qeveria e SH.B.A.-së do të ndërmarrë më shumë hapa për t’i kërkuar llogari individëve të korruptuar

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shqipëri, Yuri Kim, nëpërmjet një statusi në Tëitter ka shkruar se Presidenti Biden sot vendosi zyrtarisht luftimin e korrupsionit si një interes kryesor i sigurisë kombëtare të SHBA

Yuri Kim: Presidenti Biden sot vendosi zyrtarisht luftimin e korrupsionit si një interes kryesor i sigurisë kombëtare të SHBA. Prandaj, qeveria e SH.B.A.-së do të ndërmarrë më shumë hapa për t’i kërkuar llogari individëve të korruptuar, organizatave kriminale transnacionale dhe të tjerëve. Hapat do të përfshijnë forcimin dhe ndërtimin e sanksioneve të synuara antikorrupsion; forcimi i veprimit të zbatimit të ligjit; dhe rritjen e mbështetjes për shoqërinë civile, mediat, organet shtetërore dhe lokale, partnerët ndërkombëtarë, dhe aktorë të tjerë të mbikëqyrjes dhe llogaridhënies.

Postime të ngjashme

LINI NJË KOMENT

Make sure you enter the(*) required information where indicated. HTML code is not allowed