Menu

Pamjet nga sateliti, ja si po shkretëtizohet toka në Rumani. BE, projekt për rikthimin e sipërfaqes së degraduar

Ky imazh i marrë nga sateliti “Sentinel2”, tregon zonën e Cernavodă në Rumani, një zonë bujqësore në rrezik shkretëtizimi dhe degradimi. 25 për qind e tokës është në rrezik të lartë nga degradimi e shkatërrimi në Evropën Jugore, Qendrore dhe Lindore. Mission Soil” i Bashkimit Evropian synon zvogëlimin e shkretëtizimit në tokat e thata dhe rikthimin e tokës së degraduar, për të siguruar që 75% e tokave të BE-së të jenë të shëndetshme deri në vitin 2030.

Marrë nga Euagrifood

Qendra Alert / Alert.al

Postime të ngjashme

LINI NJË KOMENT

Make sure you enter the(*) required information where indicated. HTML code is not allowed