14 C
Tirana
Friday, August 14, 2020
No menu items!

Mbërrijnë në Shkup 2 mijë teste për Covid-19, dhuratë nga biznesmenët Destani, Viqa dhe Ejupi

SHKUP – 21.07.2020 – Tre biznesmenët e njohur vazhdojnë ndihmat për trojet shqiptare në luftën kundër COVID-19.  Pas Kosovës e Luginës së Preshevës, në Maqedoninë e Veriut kanë mbëttirut 2 mijë teste për Koronavirus, dhuratë nga tre biznesmenët e njohur, Lazim Destani i “Ecolog International”, Nazmi Viqa nga “Abbruch AWR” dhe Remzi Ejupi i “Eurokoha”. Testet dhuratë i janë dorëzur sot në mesditë, Zëvendëskryetarit të Qeverisë së Maqedonisë së Veriut për Çështje Evropiane, Z.Bujar Osmani, i cili mban dhe rolin e Koordinatorit për Ndihmat e Huaja në vend.

Nga e majta ne te djathte, Lazim Destani, Nazmi Viqa dhe Remzi Ejupi

Testet në fjalë janë dhuratë për Institutin për Shëndet Publik dhe menjëherë do të vendosen në dispozicion të tij, me qëllim zgjerimin e numrit të testimeve për popullatën në Maqedoninë e Veriut.

Zëvendëskryeministri Osmani, i cili e shpërndau lajmin dhe në faqen e tij zyrtare në rrjete sociale, gjatë pranimit të donacionit, shprehu mirënjohjen deri tek biznismenët për këtë donacion. “Mirënjohje të sinqertë deri tek gjithë bashkësia e biznesit për mbështetjen e vazhdueshme në ballafaqimin me COVID19, natyrisht mirënjohje të veçantë për Z.Destani, Z.Viqa dhe Z.Ejupi për donacionin e sotëm, i cili paraqet mbështetje të rëndësishme në ballafaqimin me pandeminë”,  theksoi Osmani gjatë dorëzimit të donacionit.

Përfaqësuesi i donatorëve gjatë takimit theksoi se ky është vetëm një kontribut i vogël në luftën e vendit me pandeminë botërore, me shpresë të nxitjes së sipërmarrësve tjerë për tu kyçur në këto aktivitete humanitare.

Më datën 11 qershor, tre biznesmenët, Destani, Viqa e Ejupi zbarkuan në Prishtinë, ku dhuruan 12 mijë teste për COVID-19 dhe deklaruan se ndihma për trojet shqiptare do të vazhdojë. Ata premtuan se, veç këtyre të Kosovës, 1 mijë teste do të dërgohen në Luginën e Preshevës dhe 2 mijë ne Maqedoninë e Veriut. Kjo e fundit, sot mori donacionin e premtuar.

Qendra ALERT / Alert.al

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmi i fundit

EFSA: Rreziqet në shëndet nga prania e glikalkaloideve në ushqime

EFSA ka vlerësuar rreziqet për shëndetin e njeriut dhe kafshëve në lidhje me praninë e glikalkaloideve në ushqime dhe...

Kinë, Koronavirus në mishin e pulës të ardhur nga Brazili. Virusi edhe në karkaleca deti ekuadorian. Ja nga se mund të ketë ardhur

Koronavirusi u gjet në mostrat e krahëve të pulave të ngrira në Kinë. Shpendët ishin importuar nga Brazili. Koronavirusi që shkakton Covid-19 u zbulua gjatë...

Në mbrojtje të fermerëve dhe zë kundër Ministrisë së Bujqësisë, eksperti Ervin Resuli nën presion dhe i kërcenuar?

Një status në Facebook, hedh dyshime se një nga ekspertët e bujqësisë dhe zëri që iu ka dalë në mbrojtje fermerëve gjatë gjithë kohës,...

Prokuroria Fier ka “harruar” dosjen e Harrilla Mile, 15 vite kryetar komune, që falsifikoi 455 ha toka të 10 fshatrave

“TUÇ MAKU” i GRECALLISË-FIER, HARRILLA MILE/ Me “akrobaci nderesh”, qëndroi 15 vite kryetar i Komunës Qendër, kohë kur nga familje me jetë minimale, u bë me...

Fermerët në skemën e kompensimit, do paguajnë TVSH-në për qarkullim vjetor mbi 10 mln lekë xhiro

Nga 1 janari 2021 fermerët, në skemën e kompensimit, do paguajnë TVSh për qarkullim vjetor mbi 10 milionë lekë, nga 5 milionë lekë që...

More Articles Like This

- Advertisement -