14 C
Tirana
Tuesday, December 1, 2020
No menu items!

Ndryshimi i klimës dhe siguria e ushqimit

Ndryshimi i klimës paraqet sfida të rëndësishme për sigurinë globale të ushqimit. Ndryshimet afatgjata në temperaturë, lagështirë, reshje, ndryshimet ekstreme të motit po ndikojnë në praktikat e bujqësisë, prodhimin e bimëve dhe cilësinë ushqyese të kulturave ushqimore. Ndjeshmëria e mikrobeve, mikroorganizmave që prodhojnë potencialisht toksina dhe e dëmtuesve të tjerë ndaj faktorëve klimatikë ndikon në lindjen e disa sëmundjeve nga ushqimi. Gjithashtu, ndryshimi i kushteve mund të favorizojë krijimin e specieve pushtuese të huaja të dëmshme për shëndetin e bimëve dhe kafshëve. Ngrohja çon në përhapjen e algave të detit të cilat prodhojnë toksina duke shkaktuar shpërthime të kontaminimit të ushqimit të detit.

Përpjekjet globale për të zvogëluar emetimet e serës dhe masat rajonale për të zbutur dhe përshtatur me ndryshimin e kushteve klimatike do të ndikojnë në vlerësimet e EFSA-së për sigurinë e ushqimit në lidhje me shëndetin dhe ushqimin e njeriut, shëndetin e kafshëve dhe bimëve dhe mjedisin.

Qendra Alert/Alert.al

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmi i fundit

Kalaja: Qeveria e shkëputur nga realiteti, ka banorë në çadra të infektuar me covid-19

Emisioni “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj ka trajtuar këtë të mërkurë, 1 vit nga fatkeqësia e tërmetit dhe...

1 vit nga tërmeti, Aulon Kalaja: Mungon drejtësia për 51 jetët e humbura, asnjë banesë e ndërtuar në Thumanë

Emisioni “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj ka trajtuar këtë të mërkurë, 1 vit nga fatkeqësia e tërmetit dhe pandemia e covid-19. I ftuar...

Covid-19, pedagogu Ilir Pecanikaj: Shifrat e MSH janë fiktive, qeveria mbulon humbjet e saj

I ftuar në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, pedagogu i departamentit të Shëndetësisë në PD Ilir Pecanikaj ka folur për pandeminë e...

Papërgjegjshmëri për orët shtesë të inspektorëve të Covid-19, AKU luan “ping pong”, fajson dhe drejtoritë rajonale

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit “luan ping pong” me inspektorët që janë pjesë e Task-Forces qeveritare për përballimin e situatës së Covid-19, ndërkohë që ende...

Ngjarja historike/ Për shqiptarët në ditë të vështira, filantropi Lazim Destani i dha zë Festivalit mbarëkombëtar për 80-vjetorin e Pavarësisë

Pas vitet 1990 kanë qenë mjaft të vështira për kombin shqiptar. Në njerin krah Shqipëria po dilte nga regjimi diktatorial, lufta për pushtet ishte...

More Articles Like This

- Advertisement -