Menu

Pandemia, eksportuesi Ejup Ahmeti: “Po luftojmë” të shesim produktet shqiptare

Në një lidhje Skype për emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, Ejup Ahmeti grumbullues dhe eksportues i produkteve bujqësore ka folur për prodhimet shqiptare, vështirësia e eksporteve në kushtet e pandemisë.

“Shporta e konsumit është kthyer në një amulli, mjergull për shkak të rregullave të vendosura për mbrojtjen ndaj coronavirusit. Konsumatorët nuk janë të mirëorientuar në kohë pandemie, ndërsa transporti po funksionon. Përsa i përket eksporteve nuk mund t’ja u imponojmë t’u përmbahen kontratave në këtë periudhë emergjence që po kalojmë. Pasi ne mund të kemi si prodhim pataten, por në këtë kohë konsumatorët janë të orientuar të blejnë fruta, si psh portokallin. Çdo gjë është po vijon edhe në bazë të nevojës. Po luftojmë të shesim produktet shqiptare anembanë botës, jemi në punë, të gjithë po tregojnë heroizëm të madh, fermerët dhe grumbulluesit po luftojnë të dalin nga kjo krizë që ka përfshirë botën”-tha Ejup Ahmeti.

Qendra Alert/Alert.al

Related Posts