14 C
Tirana
Wednesday, April 14, 2021
No menu items!

Paralajmërim edhe për Shqipërinë/ Gripi i shpezëve po përhapet me shpejtësi, autoritetet duhet të rrisin monitorimet

Rreziku i lëvizjes së gripit të shpendëve në vendet evropiane të paprekura më parë është i lartë, sipas një azhurnimi të botuar nga EFSA i cili tregon se virusi po përhapet me shpejtësi në të gjithë kontinentin. Brenda muajit të kaluar më shumë se 300 raste janë raportuar në Belgjikë, Danimarkë, Francë, Gjermani, Irlandë, Hollandë, Suedi dhe Mbretërinë e Bashkuar. Shumica e zbulimeve ishin te zogjtë e egër, megjithëse ka pasur një grusht shpërthimesh te shpendët. Raporti i ri e vlerëson mundësinë e përhapjes së virusit nga zogjtë e egër te pulat po aq të lartë.

Në pasqyrën e saj të mëparshme EFSA paralajmëroi që gripi shumë shpendësh patogjene (HPAI) mund të përhapet shpejt në Evropën Perëndimore pas shpërthimeve midis zogjve të egër dhe atyre shtëpiak në Rusinë Perëndimore dhe Kazakistan këtë verë. Rajoni është në rrugën e migrimit të vjeshtës për zogjtë e ujit të egër që drejtohen në Evropë. Asnjë rast njerëzor nuk është zbuluar në shpërthimet e reja deri më tani dhe rreziku i transmetimit tek publiku i gjerë mbetet shumë i ulët. Sidoqoftë, evolucioni i viruseve duhet të monitorohet nga afër për të vlerësuar rrezikun e vazhdueshëm të shfaqjes së viruseve që mund të transmetohet te njerëzit.

Autoriteteve kombëtare u kërkohet të vazhdojnë mbikëqyrjen e zogjve të egër dhe shpendëve dhe të zbatojnë masat e kontrollit për të parandaluar kontaktin njerëzor me zogj të infektuar ose të ngordhur. Shtetet Anëtare këshillohen gjithashtu të zbatojnë në zonat e tyre me rrezik të lartë zbutjen e rrezikut dhe masat e përforcuara të biosigurisë të përshkruara në Vendimin Zbatues të Komisionit (BE) 2018/1136.

Qendra Alert / Alert.al

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmi i fundit

Video/Pacientit i mbaron oksigjeni dhe nuk i ofrohet asnjë ndihmë, Dasho: Nuk kam fjalë, sistemi shëndetësor dështoi

I ftuar në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, eksperti i Shëndetit Publik Erion Dasho  ka komentuar edhe...

Covid-19, Xhakaliu: EcoCare ngriti qendra të mëdha për vaksinimet masive, synon për të siguruar vaksina edhe për Shqipërinë

Në një lidhje Skype në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, Skënder Xhakaliu, Zhvillimi i Biznesit për Europen i Ecolog ka folur për...

Eksperti Erion Dasho: Si çaloi menaxhimi i pandemisë dhe rastet e dyshuara të vdekjeve pas vaksinës

I ftuar në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, eksperti i Shëndetit Publik Erion Dasho ka folur për fushatën e vaksinimit kundër covid-19...

Investigimi / Si mashtrohen fermerët me cilësinë e plehrave kimike dhe rreziku i shëndetit nga prania e tyre në produktet ushqimore / Foto –...

Nga Rudina MUÇA* Toka e punuar çdo vit gradualisht bëhet jo pjellore. Për këtë arsye fermerëve u lind nevoja që tokat bujqësore t’i ushqejnë me...

Arben Shytaj: Abuzimet e kompanive me plehrat kimikë, rreziku që përkthehet në produkte ushqimore

Në një lidhje Skype në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, Arben Shytaj ish-përgjegjës Inspektoriati dhe ish inspektor i PMB ka folur për...

More Articles Like This

- Advertisement -