14 C
Tirana
Tuesday, March 2, 2021
No menu items!

Pas ndërhyrjes për riparimin e dëmeve nga shëmbjet dhe shiu, Lazim Destani dërgon kamionët me ushqime e ndihma në Bozofcë

TETOVË – Reshjet e dendura të shiut të para pak ditëve, që shkaktuan probleme të mëdha me rrëshqitje toke e dëmtime bazesash në fshatrat Bozofcë e të tjera përreth Tetovës, në Maqedoninë e Veriut, shkaktuan probleme të mëdha për shumë familje. Menjëherë pas shiut, temteraturat ranë në minus dhe familjet e dëmtuara u përballën me kushtë të vështira, sidomos ekonomike. Në këtë situatë, dikush duhet t’ju vinte në ndihmë banorëve të këtyre zonave. Në mungesë të ndihmës së institucioneve shtetërore, ishte biznesmeni e filantropi Lazim Destani, me origjinë nga Bozofca, i cili iu erdhi në ndihmë familjeve të dëmtuara në këtë zonë. Banorët e Bozofcës, të cituara nga mediat lokale, thanë se, kanë përjetuar një katastrofë natyrore nga reshjet e mëdha, që u shoqëruan me shembje të dheut, duke shkaktuar dëme të konsiderueshme materiale. Por sipas tyre, Lazim Destani dhe kompania e tij Ecolog International, kanë dorëzuar materiale ushqimore për banorët Bozofcës, ndërsa u ka premtuar edhe ndihmë në rregullimin e problemit që ata i dëmton prej vitesh.

Ndërsa profesori Neshat Mehmeti, nga Tetova, shkruan në faqen e tij zyrtare në Facebook se, “më 15 janar 2021, në çdo familje bozovcase buzëqeshi fati si çdo herë më parë, sot u begatuan sofrat në çdo shtëpi e në çdo familje, sot edhe pse kohë me acar e me temperatura shumë të ulëta rrugëve e rrugicave të katundit ishte atmosferë lumturie, falë bashkëkatundarit tonë – humanistit të përmasave mbarëkombëtare – biznesmenit të përmasave ndërkombëtare Z.Lazim Destani.

Familjet pranuan ndihma të konsiderueshme me produkte ushqimore dhe sanitare. Në këtë kohë shumë të rëndë për shkaqe të pandemisë COVID-19 që e thelloi edhe më shumë papunësinë. Kjo ndihmë e bashkëkatundarit tonë është shumë e madhe duke marrë parasysh rrethanat ekonomike në vend dhe më gjerë”, shkruan Mehmeti. Ai vijon më tej se, “Lazim Destani është krenaria Jonë, çdo herë na ka përkrahë e na përkrah, na ka mbështet e na mbështet, na ka ndihmuar e na ndihmon”.

Pak ditë para kësaj, kur Bozofca e fshatra tjera malore mbi Tetovë pësuar dëme të mëdha nga reshjet e shiut, i vetmi që u ka ardhur në ndihmë menjëherë banorëve ka qenë filantropi Lazim Destani. Sapo ka mësuar lajmin, pronari i Kompanisë Ecolog ka dërguar përfaqësuesit e tij bashkëpunëtorë për të mësuar më tepër mbi nevojat emergjente që këto familje kanë. Origjinën e familjes biznesmeni Lazim Destani e ka pikërisht nga ky fshat i Tetovës, ndaj përgjegjësia e tij ka qenë e dyfishtë.

Lazim Destani

Mësohet se, Destani do të ofrojë gjithçka në ndihmesë të banorëve, që nga rikonstruktimi i rrugës e deri te riparimi i dëmeve në banesa. Kjo problematikë e vazhdueshme ka bërë që nga 160 familje që ka pasur ky fshat, të mbeten aktualisht rreth 30 të tilla. Shpopullimi i fshatit për shkak të mungesës së investimeve në infrastrukturë po ndodh në mënyrë të shpejtë dhe ky fenomen do të përhapet edhe më tepër përsa kohë banorët janë pa mbështetje nga qeveria.

Alert.al

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmi i fundit

Investigimi i ALERT / Nga tumoret, te sëmundjes e zemrës, veshkave e mëlçisë, si përdoret masivish vaji i palmës dhe në shumë raste i...

Nga Rudina Muça* Të pretendosh sot se në dyqanet e bulmetit mund të gjesh produkte vërtet të shëndetshme, vetëm gënjen...

Prezantohet platforma e monitorimit SETA e burimeve shtetërore në fushatën zgjedhore

Gjetjet e monitorimit mbi përdorimin e burimeve shtetërore në periudhën parazgjedhore të zhvilluar nën projektin "Forcimi i Transparencës Zgjedhore në Shqipëri" (SETA), u prezantuan...

Berxholi: Shfaqja e gripit të shpendëve H5N8, s’jemi të garantuar që nuk hyn në Shqipëri

Në një lidhje Skpye në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, prof.Kristaq Berxholi ish-drejtor i ISUV dhe mjek veterinar ka folur për njoftimin...

Përhapja e gripit të shpendëve, Mersini: Po afrohet në territorin tonë, masat që duhen marrë

I ftuar në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, Kujtim Mersini epidemiolog veterinar ka folur për shfaqjen e gripit të shpendëve H5N8 dhe...

Porti i Durrësit, Dogana dhe Policia rrezikojnë sigurinë ushqimore, skaneri “çmendet” dhe nxjerr akullin për drogë / Foto-Video

Një skandal i vërtetë me sigurinë ushqimore ka ndodhur një ditë më parë në Portin e Durrësit, ku autoritetet portuale dhe doganore kanë hapur...

More Articles Like This

- Advertisement -