Menu

Konferenca Rama-Varhelyi: BE-së që të njohë “kartën e gjelbër” dhe qytetarët e rajonit të lëvizin lirshëm

Kryeministri Edi Rama së bashku me komisionerin Oliver Varhelyi kanë mbajtur një konferencë të përbashkët, pas mbledhjes së samitit me liderët e Ballkanit Perëndimorë. Rama gjatë fjalës së tij ka zbuluar se në samit kanë folur për rimëkëmbjen ekonomike. Ai tha se u mblodhën për 4 liritë e Evropës. Kreu i qeverisë tha se janë të palëkundër sa i përket “Shengelit Rajonal”, duke e quajtur një akt strategjik. Ndër të tjera ai tha se liderët e Ballkanit Perëndimorë i kanë kërkuar komisionerit që të gjithë qytetarët e pasjisur me “kartën jeshile” të lejohen që të lëvizin lirshëm në Evropë.

Pjesë nga fjala e Ramës:

Falenderoj komisonierin që ndryshoi axhetën dhe për të ardhur në këtë takim.  Së pari, sepse trë gjithë së bashku jemi mbledhur për të shtyrë përpara një proces që nuk ka rëndësi sesi e quan njëri apo tjetri por ka rëndësi që të coj përpara jetësimin e europoës në rajonin tonë, dhe nga ana tjetër sepse mbështetet nga një paket financianerë në kudër të një plani ekonomik dhe investimesh të BE. Është për të përmirësimit rrënjësiht infrastrukturën rrugore, hekurudhore portuale, të interkonektivitetit si dhe të dixhitalizimit.

Ishte një kënaqësi sepse takimi nuk ishte virtual, sepse ne kemi mundësinë që t’i mirëpresin miqtë tanë pa masa shtërnguse dhe besoj që edhe komisioneri edhe delegacioni ndihen mirë që maskat e Brukselit i hoqi në Tiranë dhe se gjërat tani më janë konkrete. Planet e punëve janë konkrete. Ky është një nga ato momente duhet ta pranojmë që BE të veten e bëri deri këtu e ka bërë plotësisht. Na takon ne të bëjmë tonën.

Sot të gjitha vendit i kanë paraqitur kërkesën që “karta e gjelbër dixhitale” e qytetarit të një vendi të rajonit tonë në aspeketin e sigurisë të njihet në të gjithë hapsirën edhe ne të lëvizim lirshëm. (ne perditesim)

alert.al/

Postime të ngjashme

LINI NJË KOMENT

Make sure you enter the(*) required information where indicated. HTML code is not allowed