14 C
Tirana
Tuesday, December 1, 2020
No menu items!

Produktet “snack”, Onejda Kyçyk nga UBT: Reduktojeni tek fëmijët, shmangni ato me vaj palme

Në një lidhje Skype në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, PhD. Onejda Kyçyk, përgjegjëse e Qendrës së Kërkimit të Ushqimit në UBT foli për rrezikun që sjell përmbajtja e lartë e yndyrnave në produktet “snack” si patetinat dhe sa e vështirë është t’i ndalosh fëmijët që të konsumojnë këto ushqime.

“Yndyrnat janë shumë të rrezikshme për shëndetin, pasi janë promotor të shumë sëmundjeve, si hipertension, sëmundje kardiovaskulare etj. 99% të sëmundjeve që kalon njeriu është nga ushqimi. Fëmijëve e kam të vështirë t’ja u ndaloj konsumimin e këtyre produkteve, por përpiqem që t’ja u reduktoj. Përsa i përket reklamimit në televizion, fëmijët janë të prirur që gjërat që shohin në reklama t’i blejnë, por përpiqem që fëmijët t’i tremb që të mos i konsumojnë, të paktën në një sasi të lartë. Vaji i palmës nuk është i dëmshëm nëse përdoret në sasinë e duhur. Nga fruti i palmës marrim dy vajra, vendet aziatike që janë prodhuesit më të mëdhenj janë konsumatorët më të mëdhenj dhe nuk kanë probleme si hipertensioni. Ka benefit se përpunohet shumë kollaj, por për fëmijët e mi do merrja një produkt që s’ka vaj palme”-deklaroi PhD. Onejda Kyçyk.

Qendra Alert/Alert.al

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmi i fundit

Kalaja: Qeveria e shkëputur nga realiteti, ka banorë në çadra të infektuar me covid-19

Emisioni “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj ka trajtuar këtë të mërkurë, 1 vit nga fatkeqësia e tërmetit dhe...

1 vit nga tërmeti, Aulon Kalaja: Mungon drejtësia për 51 jetët e humbura, asnjë banesë e ndërtuar në Thumanë

Emisioni “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj ka trajtuar këtë të mërkurë, 1 vit nga fatkeqësia e tërmetit dhe pandemia e covid-19. I ftuar...

Covid-19, pedagogu Ilir Pecanikaj: Shifrat e MSH janë fiktive, qeveria mbulon humbjet e saj

I ftuar në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, pedagogu i departamentit të Shëndetësisë në PD Ilir Pecanikaj ka folur për pandeminë e...

Papërgjegjshmëri për orët shtesë të inspektorëve të Covid-19, AKU luan “ping pong”, fajson dhe drejtoritë rajonale

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit “luan ping pong” me inspektorët që janë pjesë e Task-Forces qeveritare për përballimin e situatës së Covid-19, ndërkohë që ende...

Ngjarja historike/ Për shqiptarët në ditë të vështira, filantropi Lazim Destani i dha zë Festivalit mbarëkombëtar për 80-vjetorin e Pavarësisë

Pas vitet 1990 kanë qenë mjaft të vështira për kombin shqiptar. Në njerin krah Shqipëria po dilte nga regjimi diktatorial, lufta për pushtet ishte...

More Articles Like This

- Advertisement -