14 C
Tirana
Thursday, May 6, 2021
No menu items!

Prof. Kapllan Sulaj: Si cenohet siguria e konsumatorit nga abuzimi me vajin e palmës dhe mosdeklarimin në etiketë

I ftuar në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, Prof. Kapllan Sulaj ekspert i Sigurisë Ushqimore dhe dekan i Bioteknologjise Ushqimore UBT ka folur për përdorimin e vajit të palmës në ushqime dhe problemet që shkakton. Sulaj tha se shqetësim mbetet sasia që përdoret, nëse është deklaruar apo jo në etiketë dhe cenimi i sigurisë së konsumatorit.

“Në rastin e salcave të kosit, vaji i palmes përdorët dhe në Shqipëri, por problem mbetet sasia që përdoret. Dëmi më i madh ndaj konsumatorit vjen nga prania e lartë e vajit të palmës në produkte duke sjellë efekte anësore, si përqindje të lartë të kolesterolit. Nëse vaji i palmës është në një produkt përcakohet lehtë me pajisjet instrumentale. Problem nga ana ligjore është nëse është deklaruar në etiketë apo jo. Faktikisht edhe kur vaji i palmës deklarohet në etiketë duhet analizuar përqindja sepse mund të mos jetë deklarim i saktë, duke cenuar kështu sigurinë e konsumatorit. Është e mundur që të kemi prodhime të bylmetit pa vaj palme. Përdoret tek salca e kosit pasi e përmirëson shijen. Referuar çmimit të salcës, gjatë përpunimit të qumështit shtohen kulurat e fermentimit. Nuk mund të themi që nuk ushtrohen kontrolle në terren, por ka vështirësi. Gjurmueshmëria është mjaft e vështirë, mungesa e eksperiencës të disa inspektorëve bën që ky proces të cenohet. Është AKU që survejon operatorët e biznesit, por procesi është mjaft i vështirë. Janë organet e inspektimit që kontrollojnë procesin, por gjendemi në situata të errëta pa informacion. Vaji i palmës duhet kontrolluar që nga importi dhe pastaj rrjetin e shpërndarjes, që të mund të sigurojmë elementë të gjurmueshmërisë”-deklaroi prof.Kapllan Sulaj.

Qendra Alert/Alert.al

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmi i fundit

Plotësoni në çast nevojat e trupit tuaj për magnez me Magne D’Oro

Të gjithë e dimë se Magnezi është një mineral shumë i rëndësishëm, që merr pjesë në një sërë proçesesh...

Filantropi dhe kompania e tij Ecolog, kupona në ndihmë të mijëra familjeve. Lazim Destani thirrje biznesmenëve: T’u shtrijmë dorën nevojtarëve

Ecolog International, kompania e familjes së filantropit dhe biznesmenit nga Tetova, iu vjen në ndihmë familjeve në nevojë në Maqedoninë e Veriut. Iniciativa e...

Gazetari Agim Blloshmi: Dëmet e parikuperueshme të HEC-eve në mjedis, bombardimi i Librazhdit nga këto ndërtime

Në një lidhje Skype në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, Agim Blloshmi, gazetar në Librazhd dhe një ndër fitueset për gazetarinë më...

Gazetarja Anila Sefa: Ndotja e plazheve është problem prej dekadash, si dështuan projektet e iniciuara

Në një lidhje Skype në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, Anila Sefa, gazetare në Lushnje dhe një ndër fitueset për gazetarinë më...

Daniela Mane: Si po shkatërrohet mjedisi dhe rëndësia e publikut në vendimmarrje

E ftuar në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, Daniela Mane, menaxhere projektesh në INCA, Instituti për Ruajtjen e Natyrës në Shqipëri ka...

More Articles Like This

- Advertisement -