Menu

Sekreti i humbjes së peshës me ‘injeksionet e diabetit’

Ilaçet për diabetin janë bërë dieta e re e shtrenjtë e Hollywoodit dhe premtojnë një humbje të shpejtë prej pesë deri në dhjetë kilogramë. Elon Musk, i cili publikisht tha se nuk i pëlqen stërvitja pasi babai i miliarderit kritikoi zakonet e tij të këqija të të ngrënit është personazhi më i fundit i famshëm që pranon përdorimin e Wegovy – një injeksion që përdoret për kontrollin kronik të peshës te të rriturit me obezitet dhe diabet të tipit 2.

Kur u pyet nga një fans në Twitter: “Cili është sekreti yt?”, i cili gjithashtu vlerësoi formën dhe figurën e tij të re, Musk u përgjigj: “Agjërim” dhe “Wegovy”. Miliarderi është i fundit që pranon se ka përdorur Wegovy, një dozë e lartë e semaglutidit të ilaçit popullor të diabetit, i cili është bërë i njohur në TikTok me të famshëm që reklamojnë përfitimet e tij të shumta. Gjithashtu, shumë të famshëm, përfshirë Kim Kardashian, është spekuluar se përdorin ilaçe për humbje peshe – vuri në dukje një përdorues i TikTokut kur diskutoi humbjen e peshës së yllit të realitetit pasi humbi 20 kilogramë.

“Si e humbi peshën Kim K kaq shpejt? A është edhe ajo në Wegovy?” – pyeti një TikToker pas humbjes së saj të konsiderueshme në peshë dhe postimit të fundit të Musk në Twitter. Ekziston edhe ilaçi Ozempic që përbëhet nga përbërësi semaglutide, i cili është i destinuar për njerëzit me diabet të tipit 2 dhe përdoret për menaxhimin afatgjatë të peshës. Megjithatë, përdoret nga gjithnjë e më shumë njerëz që duan të humbin shpejt pesë deri në dhjetë kilogramë. Pacientët që përdorin këtë ilaç kanë treguar se ulin peshën e tyre trupore me 15%.

Qendra Alert/Alert.al

 

 

Related Posts

LEAVE A COMMENT

Make sure you enter the(*) required information where indicated. HTML code is not allowed