Menu

Kanceri, Komisioni Europian/konsultim publik: Forcim të qasjes në çdo fazë

Komisioni Europian po përgatit një plan mbi kancerin që po prek popullatën e Europës përmes forcimit të mbështetjes në çdo fazë dhe është i hapur për konsultim publik deri në 7 maj.

Çdo vit, 3.5 milion njerëz në BE diagnostifikohen me kancer dhe 1.3 milion vdesin prej tij. Mbi 40% të rasteve të kancerit janë të parandalueshme. Pa i prishur trendet aktuale, kanceri mund të bëhet shkaku kryesor i vdekjes në BE. Plani i BE është se si të parandalojë dhe të lehtësojë barrën e kancerit për pacientët, familjet e tyre dhe sistemet shëndetësore. Plani i BE do t’i trajtojë rastet me veprime të koordinuara.

Postime të ngjashme

LINI NJË KOMENT

Make sure you enter the(*) required information where indicated. HTML code is not allowed