14 C
Tirana
Thursday, May 6, 2021
No menu items!

Siguria ushqimore, Qendra ALERT i prezanton AKU-së gjetjet e projekti dhe kërkon masa për inspektimet dhe Kominikimin e Riskut për konsumatorët

Në kuadër të zbatimit të projektit, “Ushqimi, risku masiv për konsumatorët, mungesa e kontrolleve dhe e informimit nga institucionet”, që po zbatohet nga Qendra Alert, me mbështetjen financiarisht nga Programi i Granteve të Vogla të Komisionit për Demokraci të Ambasadës së SHBA në Tiranë, u zhvillua një takim me Drejtorin e Përgjithshëm të Autoritetit Kombëtar të Ushqimit, Z.Bledar Skënderi dhe me stafin e Drejtorisë së Komunikimit të Riskut.

Qendra Alert i prezantoi AKU-së problematikat që po hasen me produktet ushqimore gjatë analizimit të tyre, ndërkohë që e njohu me objektivat e projektit. Pas panoramës së prezantuar, Drejtorit të AKU iu kërkua marrja e masave për vlerësimin e riskut mbi baza të forta analizash dhe risqesh, si dhe opioniesh shkencore; rritja e numrit dhe e cilësisë së inspektimeve në të gjithë zinxhirin e ushqimit dhe më kryesorja, komunikimi i riskut për konsumatorët, gjë që nuk bëhet në asnjë rast nga Autoriteti.

Komunikimi i Riskut është detyrë ligjore e Autoritetit Kombëtar të Ushqimit, e përcaktuar në Ligjin Nr.9863 “Për Ushqimin” (i ndryshuar), si dhe nga VKM Nr.708 “Për Organizimin dhe Funksionimin e AKU”, por është dhe një nga masat më të mira për mbrojtjen e shëndetit të konsumatorëve nga produktet ushqimore jo konform standardeve të sigurisë.

Nga ana e tij, Drejtori i Përgjithshëm i AKU-së, Z.Skënderi, shprehu gatishmërine e tij dhe të institucionit, për të vendosur ura bashkëpunimi me Qendrën Alert për përmirësimin e problematikave për ndërhyrje të menjëhershme në evidentimin e tyre, referuar dhe analizave të produkteve ushqimore, si dhe për komunikimin për konsumatorët.

Gjithashtu, Qendra Alert i vuri në dispozicion AKU-së dhe një pjesë nga objektivat që ka projekti në fjalë, me qëllim arritjen e tyre dhe bashkëpunimin mes dy institucioneve.

Materiali është realizuar nga Qendra ALERT, si pjesë e projektit “Ushqimi, risku masiv për konsumatorët, mungesa e kontrolleve dhe e informimit nga institucionet”, të mbështetur financiarisht nga Programi i Granteve të Vogla të Komisionit për Demokraci të Ambasadës së SHBA në Tiranë. Opinionet, gjetjet, konkluzionet dhe rekomandimet e shprehura janë te autor-it/ve dhe nuk përfaqesojnë domosdoshmërisht ato të Departamentit të Shtetit.

Qendra Alert / Alert.al

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmi i fundit

Plotësoni në çast nevojat e trupit tuaj për magnez me Magne D’Oro

Të gjithë e dimë se Magnezi është një mineral shumë i rëndësishëm, që merr pjesë në një sërë proçesesh...

Filantropi dhe kompania e tij Ecolog, kupona në ndihmë të mijëra familjeve. Lazim Destani thirrje biznesmenëve: T’u shtrijmë dorën nevojtarëve

Ecolog International, kompania e familjes së filantropit dhe biznesmenit nga Tetova, iu vjen në ndihmë familjeve në nevojë në Maqedoninë e Veriut. Iniciativa e...

Gazetari Agim Blloshmi: Dëmet e parikuperueshme të HEC-eve në mjedis, bombardimi i Librazhdit nga këto ndërtime

Në një lidhje Skype në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, Agim Blloshmi, gazetar në Librazhd dhe një ndër fitueset për gazetarinë më...

Gazetarja Anila Sefa: Ndotja e plazheve është problem prej dekadash, si dështuan projektet e iniciuara

Në një lidhje Skype në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, Anila Sefa, gazetare në Lushnje dhe një ndër fitueset për gazetarinë më...

Daniela Mane: Si po shkatërrohet mjedisi dhe rëndësia e publikut në vendimmarrje

E ftuar në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, Daniela Mane, menaxhere projektesh në INCA, Instituti për Ruajtjen e Natyrës në Shqipëri ka...

More Articles Like This

- Advertisement -