Menu

Botërori 2022, shpenzime marramendëse nga Katari

Katari ka shpenzuar rreth 185 miliardë sterlina për t’u përgatitur për organizimin e Kupës së Botës, me shumë nga ato para që shkojnë për qytetin e Lusail. Me një popullsi prej rreth 200 mijë banorësh, Lusail është qyteti i dytë më i madh në shtetin e Gjirit.

Aty janë investuar miliarda paund për ta shndërruar atë në një “qytet të së ardhmes”. Me një stadium krejt të ri, një hotel kullë në formë gjysmëhëne, ishuj të konsiderueshëm artificialë dhe lagje të tëra të lidhura për kontrollin e temperaturës, qyteti është një komponent i rëndësishëm i Vizionit Kombëtar të Katarit 2030.

Toka prej 14 miljesh katrorë u shndërrua si pjesë e projektit prej 40 miliardë paundësh në atë që katariotët e parashikojnë si një utopi në Gji. Për më tepër, qyteti do të presë ndeshjen e parë të Kupës së Botës të martën, kur Argjentina dhe Arabia Saudite përballen.

Megjithatë, ka shqetësime se, si shumë projekte infrastrukturore në Katar, qyteti fsheh një sekret të keq pas të gjitha strukturave të shkëlqyera dhe teknologjisë së fundit. Mijëra punëtorë emigrantë mendohet se kanë vuajtur për shkak të zhvillimit të shpejtë, diçka që Katari e mohon.

Që kur Katari fitoi Kupën e Botës, më shumë se 6,500 punëtorë atje thuhet se kanë vdekur, sipas organizatave të të drejtave të njeriut. Ka dy milionë emigrantë që punojnë në Katar, shumë prej të cilëve thuhet se punojnë në vapë shtypëse për paga të ulëta.

Një park tematik, një lagunë, dy marina, dy fusha golfi, 22 hotele, si dhe zona luksoze tregtare dhe biznesi, janë planifikuar për Lusail pasi të përfundojë. Qyteti, i cili shtrihet rreth Lagunës Ëest Bay dhe është 14 milje në veri të Dohas, pritet të ketë infrastrukturën e nevojshme për të mbështetur 450,000 njerëz në të ardhmen.

Kompleksi hotelier Katara Towers në formë gjysmëhëne është një nga monumentet më të njohura të qytetit. Dy hotele premium, së bashku me rezidencat, zyrat dhe shitjet me pakicë, janë vendosur në 40 katet e tij, të cilat janë 692 metra të larta.

Qendra Alert/Alert.al

Postime të ngjashme

LINI NJË KOMENT

Make sure you enter the(*) required information where indicated. HTML code is not allowed