Menu

Coronavirusi shkakton 155 milionë euro humbje për birrën Corona

Gjithë tregjet në mbarë botën reaguan ndaj coronavirusit, ndërsa shkëmbimet e bursave u ulën me shpërthimin virusit Covid-19, duke treguar pamjet e ngadalësimit. Indeksi kryesor i ndërmarrjeve FTSE 100 tani ka humbur 152 miliardë £ që nga fillimi i javës, duke mbyllur ditën me një rënie prej 3,5%, rënie këto që në nivele nuk janë parë qe 13 muaj .

I njëjti efekt u ndie në të gjithë Evropën, me indekset franceze dhe gjermane që binin me shuma të ngjashme, ndërsa investitorët përpiqen të zbulojnë se çfarë ndikimi ka virusi në ekonominë botërore.

Dhe në SHBA, ku Donald Trumpi ka provuar të forconte tregun e aksioneve duke ulur frikën e një pandemie, Dow Jones ka humbur 3,400 pikë në hapësirën e një jave.

Në bursën e Londrës, linjat ajrore morën përsipër anulimet e shumta, pasi pushimet u anuluan dhe bizneset u thanë që të shmangin dërgimin e punëtorëve në zonat e prekura. Aksionet e EasyJet kanë rënë 30%.

David Madden, një analist në CMC Markets, tha: “Java ka qenë e tmerrshme, pasi tregtarët janë petrifikuar nga një pandemi, por seanca e sotme ka qenë më e dhimbshmja. Faktori i frikës është duke u rritur dhe nga ana tjetër, ne po shohim tregtarët të hedhin stoqet me një ritëm në rritje”.

Kompanitë e udhëtimit, bankat, firmat e ilaçeve, bizneset e pastrimit, prodhuesit, shpërndarësit dhe shitësit me pakicë kanë njoftuar të gjitha çështjet që prekin bizneset e tyre nga shpërthimi.

Connor Campbell, një analist në SpreadEx, tha: “Kjo është një nga javët më të këqija. Është e vështirë të shihet ndonjë lajm i mirë që shfaqet për të gjeneruar një reagim të qëndrueshëm. “

Të enjten Aston Martin paralajmëroi se kërkesa për makinat e saj në Kinë mund të bie dhe zinxhiri i furnizimit të tij nga vendi gjithashtu është nën tendosje.

Prodhuesi i birrës Corona “AB InBev” tha se pritet të ketë një humbje prej 200 milion dollarësh (155 milion euro) nga virusi.

Qendra Alert/Alert.al

Postime të ngjashme

LINI NJË KOMENT

Make sure you enter the(*) required information where indicated. HTML code is not allowed