Menu

Ethet Afrikane të Derrave, prof. Ilirian Kumbe: Shpërthimi i lartë shkatërron tufat dhe sjell dëme ekonomike

I ftuar në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, profesori i Sëmundjeve të Derrave në UBT Ilirian Kumbe ka folur për sëmundjen e Etheve Afrikane të Derrave, si përhapet dhe impaktin ekonomik që ka në një vend. Kumbe deklaroi se kjo sëmundje virale ka një shpërthim të lartë dhe se nuk ka vaksinë për trajtimin e saj, ndërsa dëmet ekomonike në vende si Kina kanë arritur në 141 miliardë dollarë.

“Ethet Afrikane të Derrit është një sëmundje virale që shkaktohet nga një virus që prek vetëm derrat, ndërsa ka një shpërthim të lartë dhe nuk ka mjete trajtimi, vaksinë apo medikamente. Përveç eksperiencës në fermat e derrave, kam 31 vite që jap mësim për sëmundjet e derrave dhe jam në kontakt me problematikat e sëmundjes së derrave. Kjo sëmundje ka një impakt ekonomik shumë të lartë, ku në Kinë shkaktoi 141 miliardë dollarë humbje, ndërsa në Vietnam shkaktoi 4 miliard dollarë humbje. Virusi është rezistent në natyrë për 18 muaj, duke e bërë atë shumë të përhapshëm e duke çuar vendet në krizë, e cila solli rritje me 74% të çmimit të mishit të derrit.”-deklaroi profesor Ilirian Kumbe.

Qendra Alert/Alert.al

Postime të ngjashme

LINI NJË KOMENT

Make sure you enter the(*) required information where indicated. HTML code is not allowed